Film o papieżu - sportowcu

KAI/k

publikacja 08.08.2008 09:56

Jan Paweł II w górach, na basenie, kajakach, boisku i nartach - takiego papieża przedstawia najnowszy film Mediateki Centrum Myśli Jana Pawła II, przygotowany z okazji olimpiady.

Dziesięcioro rozmówców osobiście znających papieża opowiada o jego wielkiej życiowej pasji – sporcie.

Jak mówi ks. Stefan Wylężek z Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, „Po modlitwie Anioł Pański czekaliśmy na niego pół godziny, bo pływał na basenie”, a osoby związane z krakowskim duszpasterstwem przypominają Karola Wojtyłę jako osobę niezwykłej siły, hartu ducha i ciała.

Opowiadają jak jeździł w kombinezonie i nausznikach, jak wstawał o świcie, by popływać i odmówić brewiarz.

W materiale filmowym który można obejrzeć na stronie internetowej Centrum wypowiadają się księża: Stefan Wylężek, Kazimierz Korbut-Orzechowski, Jan Główczyk, oraz członkowie duszpasterstwa: Władysława Bąk-Czechowska, Kazimierz Wójcik, Teresa Malecka, Czesław Kwiecień, Andrzej Zieliński i ks. Tadeusz Rostworowski. O meczu w piłkę opowiada także prof. Krystyna Czuba.

Na stronie znajdują się też odnośniki do dokumentów papieskich na temat sportu oraz książek o papieżu-sportowcu, jakie Biblioteka Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie ma w swoich zbiorach.

Mediateka Centrum Myśli Jana Pawła II to archiwum medialne gromadzące multimedia związane z Janem Pawłem II. Nagrywa wywiady z osobami związanymi z papieżem oraz tematyczne materiały filmowe, jak np. ten o sporcie.