Spotkanie na Lednicy 2008

Radio Watykańskie/k

publikacja 09.06.2008 09:22

Śpiewem, tańcem i modlitwą wielbili Boga. Kilkadziesiąt tysięcy młodych z Polski i zagranicy wzięło udział w dwunastym już spotkaniu na lednickich polach. Pod Bramą Rybą dokonali wyboru Chrystusa. Na Lednicy królowały w tym roku maski, a to dzięki Nabożeństwu Prawdziwego Oblicza.

W tym roku tematem apelu była przyjaźń. Na polach zabrzmiały słowa Jezusa „Nazwałem Was przyjaciółmi”. Młodzi dostali też specjalne symbole – tym razem były to dwie rybki – jedną dla siebie, drugą dla przyjaciela. Ale najważniejszym elementem spotkania był wybór Chrystusa – podkreśla o. Jan Góra.

Jak stwierdził poznański dominikanin, chodzi o „wybór Chrystusa, który potem się przekłada na spowiedź i Eucharystię. To nie jest impreza, to jest nabożeństwo. To są orły polskie – powiedział o. Góra pod adresem uczestników. – To jest piękna nasza młodzież, wiedzą, po co tu przyjechali. To jest budujące”.

Na lednickich polach zobaczyć można było też maski. Wykorzystano je podczas Nabożeństwa Prawdziwego Oblicza. „Zagubieni, samotni szukamy swej drogi” – śpiewano. „Maski są nam potrzebne do tego, żeby wyrazić cierpienie tych ludzi, którzy żyją cały czas w maskach, przez całe życie – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. – Żeby pokazać, że współczujemy tym osobom. Maski zostaną spalone. To ma być taki symbol ukazania tego, co mamy w sercu”.

Pielgrzymi przeszli przez Bramę Rybę. Kolejny apel za rok (6 czerwca) – już teraz wiadomo, że poświęcony będzie czasowi.