Polski Dzień Dziękczynienia

Radio Watykańskie/k

publikacja 02.06.2008 09:02

W całym kraju 1 czerwca odbyły się uroczystości związane z obchodzonym po raz pierwszy Dniem Dziękczynienia.

W Warszawie już od soboty organizowane były wydarzenia mające przybliżyć ideę dziękczynienia i budowy wotum narodowego, Świątyni Opatrzności Bożej.

Centralnym punktem obchodów była niedzielna Msza św. sprawowana na Polach Wilanowskich. W homilii abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podkreślił, że „za wypowiadanym wobec Boga i drugiego człowieka prostym słowem «dziękuję» stoi postawa wdzięczności i przekonanie, że człowiek nie jest samowystarczalny”.

„Słowo «dziękuję» buduje jedność między ludźmi(...) Wdzięczność zbliża ludzkie serca do siebie. Zasada ta dotyczy nie tylko naszego osobistego życia, dotyczy nie tylko życia rodzinnego i sąsiedzkiego, dotyczy także życia w naszej ojczyźnie” - mówił abp Nycz.

W czasie Eucharystii metropolita warszawski wypowiedział w imieniu całego narodu Akt Dziękczynienia Polski.

„Boże, który dałeś nam przez wieki polskich świętych i bohaterów, aby nas umacniali i wskazywali drogę, a w ostatnim półwieczu postawiłeś na naszej polskiej drodze Prymasa Tysiąclecia i Papieża Polaka Jana Pawła II, aby spełnili zamiary Twojej Opatrzności wobec Polski i narodów słowiańskich. - Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza” - dziękował abp Nycz.

Na Polach Wilanowskich, przy powstającej Świątyni Opatrzności Bożej, zostało otwarte Miasteczko Rekreacyjne dla dzieci, a równolegle odbywały się koncerty zespołów muzycznych.

Dzień Dziękczynienia zakończyła modlitwa o godz. 21.37 - w godzinę śmierci Jana Pawła II.