Jasnogórskie uroczystości Królowej Polski

KAI/k

publikacja 29.04.2008 14:47

"Uczniowie Chrystusa w Jasnogórskiej Szkole Maryi - Królowej Polski” pod takim hasłem przebiegać będą tegoroczne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze.

Wezmą w nich udział biskupi i tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Jasnogórskie uroczystości ku czci Królowej Polski rozpoczną się już w najbliższy piątek 2 maja wieczorną procesją maryjną. O godz. 19 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. Po Apelu Jasnogórskim całonocne czuwanie podejmą ojcowie pasjoniści z Łodzi.

3 maja, w samą uroczystość odpustową, dzień w Sanktuarium rozpoczną o 5.30 Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie. O godz. 10 zostanie zainaugurowana Jasnogórska modlitwa w intencjach Ojczyzny.

Uroczystość Królowej Polski zakończy na Jasnej Górze uroczysty Apel z udziałem Wojska Polskiego i wiwat z armat z racji Jubileuszu 700-lecia Paulinów w służbie Kościoła.

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę.

Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.

Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to Pius XI w 1923 r. na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.