Prezydent odznaczył Beenhakkera

PAP/g

publikacja 20.02.2008 16:26

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Leo Beenhakkera. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

65-letni Beenhakker został odznaczony w uznaniu zasług w pracy z polskimi piłkarzami, którzy po raz pierwszy w historii awansowali do turnieju finałowego mistrzostw Europy.
- Trzynaście zwycięstw, sześć remisów i cztery porażki, to wynik pana Beenhakkera jako trenera reprezentacji Polski. Licząc w procentach zaledwie około 15 procent porażek i prawie 60 procent wygranych. To znakomity wynik, a jeszcze bardziej pociągający jest pierwszy awans do mistrzostw Europy - powiedział prezydent Kaczyński.

- Czarna passa została przełamana przy olbrzymich zasługach Leo Beenhakkera. To, co zostało zrobione zasługuje na wysokie odznaczenie. Ale mam głęboką nadzieję, że niebawem będę mógł jeszcze raz gościć selekcjonera z całą reprezentacją. Nastąpi to nie tylko wówczas, gdy zdobędziemy mistrzostwo lub wicemistrzostwo Europy. Sobie tego życzę, jak wszyscy Polacy, ale zdaję też sprawę, jak wysoko stoi europejska piłka. Chodzi mi przede wszystkim o dobry wynik, o wyjście z grupy, które również nie będzie proste. To już będzie olbrzymi sukces, jednak życzę, aby było jeszcze lepiej - mówił Lech Kaczyński.

Beenhakker został szkoleniowcem polskiej reprezentacji 11 lipca 2006 roku. Wcześniej odnosił sukcesy m.in. z Realem Madryt w latach 80. Z "Królewskimi" wywalczył trzy mistrzostwa Hiszpanii i trzykrotnie dotarł do półfinału Pucharu Europy.

- Czuję się ogromnie zaszczycony i głęboko wdzięczny za otrzymane odznaczenie. (...) Order, który dostałem, będzie stanowił dodatkową motywację do jeszcze większego wysiłku i mam głęboką nadzieję, że będzie uzasadniony powód, aby zaprosić nas z całym zespołem po mistrzostwach, pod koniec czerwca - powiedział Beenhakker.

Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 r., jest jednym z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawanym za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowane z pożytkiem dla kraju.