Ruszają "Kolędnicy Misyjni 2007"

KAI/k

publikacja 19.12.2007 10:18

"Muchas gracias, hermanos. Dziękujemy szczerze, niech wam Pan błogosławi i anioł zawsze strzeże" - te słowa usłyszą wszyscy, którzy przyjmą kolędujących małych misjonarzy z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

We wszystkich diecezjach rozpoczną oni w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia akcję "Kolędnicy Misyjni". W tym roku jest ona poświęcona pomocy ubogim dzieciom w Peru. (...)

26 grudnia w parafiach całego kraju odbędzie się tzw. rozesłanie kolędników misyjnych. Podczas Mszy św. dzieci otrzymają błogosławieństwo, a parafianie zostaną poinformowani o czasie i celu akcji.

Dzieci będą kolędować między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Mogą również przygotować jasełka misyjne, którym towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy.

Mali kolędnicy opowiedzą o Dobrej Nowinie i o Peru w scence kolędowej, do której przygotowywali się od początku Adwentu.

Przy okazji kolędowania zbiorą datki, które Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) przeznaczy na budowę domów dla dzieci ulicy, szkół dla dzieci pozbawionych dostępu do nauki, opiekę medyczną, stypendia dla dzieci zmuszanych do pracy i na formację chrześcijańską.(...)

Nad przygotowaniami do kolędowania czuwali katecheci animatorzy PDMD, którzy opowiedzieli małym kolędnikom o ich rówieśnikach w Peru. (...)

Jak wynika z danych UNICEF, ok. 51 proc. peruwiańskich dzieci pracuje, by utrzymać lub pomóc w utrzymaniu siebie i swoje rodziny. W związku z tym, wiele z nich cierpi na przewlekłe choroby i niedożywienie. (...)

W Peru pracuje obecnie 64 polskich misjonarzy, w tym 37 księży diecezjalnych, 18 zakonników, 4 zakonnice i 5 misjonarzy świeckich.

Przypadająca 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego (zwana tradycyjnie Trzech Króli) jest Misyjnym Dniem Dziecka.

Tego dnia w parafiach odbywa się podsumowanie akcji "Kolędnicy Misyjni". 6 stycznia w polskich kościołach odbywa się także dzień solidarności z misjonarzami. (...)

Rok 2008 Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła Rokiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci z okazji 150-lecia Dzieła w naszym kraju.

PDMD rozpoczęło działalność na przełomie 1857 i 1858 roku w Krakowie.

Tam, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w dniach 6-7 czerwca odbędzie się Krajowy Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem "Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Chrystusa".