Pozostałości fenickiego miasta odkryte w Hiszpanii

PAP/k

publikacja 17.10.2007 11:48

W porcie Cadiz w południowej Hiszpanii archeolodzy odkryli pozostałości starożytnych murów z VIII w. p.n.e., stanowiących prawdopodobnie część fenickiego miasta Gadir.

Na terenie starego miasta w Cadiz na głębokości 7 metrów odkopali fragmenty ścian budowli, pochodzącej sprzed ponad 2700 lat.

Wśród ruin naukowcy odnaleźli fragmenty fenickiej ceramiki codziennego użytku, części dzbanów, mis i talerzy, które - ich zdaniem - świadczą o miejskim stylu życia mieszkańców.

Jednym ze znalezisk jest też dobrze zachowana broszka z brązu, świadcząca z kolei o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego ludzi osiadłych w tym miejscu przed wiekami.

Dzisiejszy port Cadiz został założony przez Fenicjan około 3000 lat temu pod nazwą Nadir, jako punkt przeładunkowy minerałów przywożonych z kopalni Rio Tinto, położonej dalej na północ. W czasach panowania Rzymian port został przekształcony w rzymską bazę morską o nazwie Gades.

Dotychczas naukowcy nie byli pewni dokładnej lokalizacji starożytnego fenickiego miasta. Ponad 30 lat temu odkryto w pobliżu Santa Maria del Puerto pozostałości fenickiej osady, ale nie było to miasto. Późniejsze odkrycie w miejscowości Chiclana fenickich murów i pozostałości świątyni także nie rozwiązało zagadki położenia starożytnego Gadir.