V Misyjny Kongres Młodych

Radio Watykańskie/k

publikacja 27.09.2007 00:40

„Wychwalajcie Pana wszystkie narody” - to hasło, pod jakim w dniach 28-29 września w Poznaniu odbędzie się V Misyjny Kongres Młodych, organizowany przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Spotkanie w kościołach symbolizujących poszczególne kontynenty, przemarsz ulicami Poznania i nocna Eucharystia – to niektóre z elementów kongresu, który ma uwrażliwić młodych na sprawy misyjne.

Kongres skierowany jest nie tylko do młodzieży zorganizowanej w ogniskach czy grupach misyjnych, ale do wszystkich, również tych zaangażowanych w innych wspólnotach i organizacjach młodzieżowych.

„Chcemy dać im możliwość usłyszenia czegoś o Kościele misyjnym, o różnych kontynentach, na których pracują misjonarze z Polski. To okazja, by zachęcić młodych do modlitwy w intencji misji i misjonarzy, a także powołań misyjnych. Być może spośród tych młodych ludzi, którzy przybędą na kongres, niektórzy odkryją w sobie powołanie misyjne” – mówi ks. Eugeniusz Szyszka, sekretarz krajowy dwóch Papieskich Dzieł Misyjnych - Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Świętego Piotra Apostoła.


Spotkanie kongresowe rozpocznie się Eucharystią sprawowaną w piątkowy wieczór w katedrze poznańskiej. Później Teatr „A” z Gliwic wystawi uliczne przedstawienie „Exultet”, mówiące o znaczeniu teologii światła. Dzień zakończy Apel Jasnogórski. W sobotę młodzież spotka się w czterech kościołach kongresowych, gdzie zakonnicy ze zgromadzeń misyjnych - Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego, Ojcowie Biali, Ojcowie Oblaci i ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich - przeprowadzą animację misyjną. Każdy z kościołów będzie symbolem innego kontynentu misyjnego.

Będzie to możliwość spotkania z misjonarzami, wysłuchania ich świadectw, ale i świadectw innych młodych ludzi. Młodzież wyruszy także w korowodzie ulicami Poznania, będzie wzajemnie się poznawać i bawić podczas koncertu zespołu „Stróże Poranka” z Poznania. Po Apelu przed pomnikiem Jana Pawła II, młodzi udadzą się do katedry na czuwanie połączone z modlitwą różańcową w intencji misji. Centralnym punktem kongresu będzie nocna Eucharystia na jego zakończenie, która rozpocznie się o drugiej w nocy.

Młodzież otrzyma pakiet kongresowy, w którego skład wejdzie specjalne wydanie „Przewodnika Katolickiego”, płyta DVD z filmem o Afryce i specjalny krzyżyk misyjny. Każdy złoży też ofiarę kongresową w wysokości 5 zł – zostanie ona przeznaczona na seminaria w krajach misyjnych.

„Będzie to konkretna ofiara materialna na rzecz powołań w krajach misyjnych. Młodzi z Polski dla młodych z różnych kontynentów świata” – mówi ks. Szyszka.