Koncert w Castelgandolfo w 110. urodziny Pawła VI

Radio Watykańskie/k

publikacja 27.09.2007 00:35

O nauczaniu papieża Pawła VI przypomniał Benedykt XVI na zakończenie koncertu, którym w Castelgandolfo upamiętniono przypadającą 26 września 110. rocznicę urodzin tego Papieża.

Dzieła Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonała w Sali Szwajcarów Pałacu Apostolskiego orkiestra międzynarodowego festiwalu pianistycznego im. Arturo Benedettiego Michelangelego z Brescii i Bergamo. Giovanni Battista Montini, późniejszy Paweł VI, urodził się w Concesio w prowincji Brescia.

„Tego wieczoru wysłuchanie słynnych utworów muzycznych dało nam okazję, by przypomnieć wielkiego Papieża Pawła VI – powiedział po koncercie Benedykt XVI. Przypomniał, że pełnił on służbę niezwykle cenną dla Kościoła i świata w niełatwych czasach.

Benedykt XVI zauważył, że Paweł VI żywił miłość do ludzkości z jej postępem, wspaniałymi odkryciami, korzyściami i ułatwieniami, jakie przynosi nauka i technika.

”Nie przeszkadzało mu to jednak wskazywać na sprzeczności, błędy i niebezpieczeństwa postępu naukowego i technicznego oderwanego od trwałego odniesienia do wartości etycznych i duchowych” – podkreślił Benedykt XVI.

Papież Paweł VI roztropnie i odważnie kierował Kościołem. Mówił o potrzebie cywilizacji miłości, przekonany, że jedynie uznając w Bogu Ojca ludzie mogą stać się naprawdę braćmi.