Święto stygmatów św. Franciszka z Asyżu

KAI/k

dodane 19.09.2007 17:38

17 września, franciszkanie na całym świecie obchodzili święto stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Święty otrzymał te szczególne ślady męki Chrystusa w 1224 roku w czasie modlitwy na górze La Verna.

Na pamiątkę tego wydarzenia od 1337 r. w zakonie franciszkańskim obchodzone jest specjalne święto. Zatwierdził je w 1337 r. papież bł. Benedykt XI.

Franciszek otrzymał stygmaty w 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, podczas modlitwy.

Chrystus ukazał się mu jako serafin, czyli nadprzyrodzona istota, okryta sześcioma skrzydłami i przybita do krzyża. Z ciała serafina wychodziły promienie, które przeszyły stopy, dłonie i bok św. Franciszka.

Jak piszą w swoich dziełach święci mistycy, którzy otrzymali stygmaty, w tym również św. o. Pio z Pietrelciny (1887-1968), znamiona te zawstydzały ich, sprawiały ból fizyczny i cierpienia.

Jednak ci, którzy je nosili, byli dumni, że mogą w tak niezwykły sposób jeszcze bardziej upodobnić się do Chrystusa. Byli szczęśliwi z tego powodu, że mogli cierpieć podobnie jak Chrystus, który przez mękę i ofiarowanie swojego życia stał się zbawicielem świata. Podobnie było ze św. Franciszkiem z Asyżu.

Tagi: