Wirus zmęczenia

PAP/k

publikacja 17.09.2007 07:08

Chroniczne zmęczenie może mieć związek z wirusem atakującym układ pokarmowy.

Zespół przewlekłego zmęczenia objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, zaburzeniami snu i świadomości oraz obniżeniem ciepłoty ciała.

Schorzenie często uniemożliwia sprawowanie codziennych aktywności, na przykład chodzenie do pracy czy szkoły.

Pacjenci mają też zaburzenia ciśnienia krwi (wyraźny spadek ciśnienia) przy zbyt długim utrzymywaniu pozycji stojącej lub gwałtownych zmianach pozycji z siedzącej na stojącą. Towarzyszą temu problemy z sercem oraz bóle i zawroty głowy.

Zespół przewlekłego zmęczenia to dolegliwość frustrująca zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Laicy najczęściej nie wierzą w istnienie takiego schorzenia i uważają je za zwykłe lenistwo.

Brytyjscy naukowcy przebadali 165 pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia i długotrwałymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.

W ponad ośmiu procentach przypadków wykryto obecność enterowirusa (wirus atakujący przez przewód pokarmowy), podczas gdy w próbkach pochodzących od 34 zdrowych ochotników znaleziono go tylko w siedmiu przypadkach.

Zdaniem autorów wyniki badań mogłyby tłumaczyć, dlaczego u wielu pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia występuje niestrawność czy zespół drażliwego jelita. Enterowirusy powodują poważne, choć krótkotrwałe infekcje układu pokarmowego i oddechowego. U wielu pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia taka infekcja miała miejsce kilka lat wcześniej

Wiele wirusów powoduje podczas infekcji objawy zbliżone do zespołu przewlekłego zmęczenia