Od Rzymu do Bałtyku - wystawa

PAP/k

publikacja 16.04.2007 11:46

Rekonstrukcje wystroju wnętrz domów z czasów Imperium Rzymskiego, domostw, strojów i pochówków ludów barbarzyńskich - Sarmatów, Gotów, Bałtów i Wandalów, a także repliki ozdób, elementy architektoniczne, rzeźby marmurowe i wiele innych przedmiotów można oglądać na wystawie "Od Rzymu aż do Bałtyku" (AB URBE USQUE AD MARE SUEBICUM), w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Ekspozycja powstała w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie w 2006 roku jako wystawa towarzysząca dorocznemu Festynowi Archeologicznemu, noszącemu wtedy tytuł "Rzymianie i Barbarzyńcy".

Prezentowane eksponaty to zbiory kilku polskich instytucji naukowych i muzeów, ale również Déri Muzeum w Debreczynie na Węgrzech.

"Całości dopełniają liczne plansze z komentarzem bogato ilustrowanym fotografiami oraz rekonstrukcje, między innymi fragmentów komnaty rzymskiej, drogi rzymskiej, Wału Hadriana, chaty Wandalów i kurhanu Bałtów" - tłumaczy dr Agnieszka Mączyńska, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawa przedstawia czasy powstania i wzrostu potęgi Imperium Rzymskiego i terenów tzw. Barbaricum, gdzie docierały wpływy Rzymu.

"Były to czasy niezwykle barwne i obfitujące w ważne wydarzenia. Ekspozycja ukazuje różnorodne aspekty życia codziennego zarówno w granicach Imperium jak i na północ od jego granic - na terenach zajmowanych obecnie przez nasz kraj i niektórych naszych sąsiadów" - opowiada dr Mączyńska.

Ważnym elementem wystawy jest szlak bursztynowy. To właśnie bursztyn, nazywany złotem północy, przyciągał Rzymian do Bałtyku.

Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od Rzymu. W tej części ekspozycji można zobaczyć bogato ilustrowane rysunki i unikalne zabytki. Umieszczono tu także informacje o organizacji i uzbrojeniu armii rzymskiej czy budowie rzymskich dróg, której fragment jest zrekonstruowany.

Z Imperium Rzymskiego zwiedzający przechodzą przez limes (granica chroniona murem kamiennym - na wystawie przedstawiono fragment jego rekonstrukcji) do Barbaricum, gdzie wkraczają w świat Sarmatów, Gotów, Bałtów i Wandalów.

Na koniec zwiedzający docierają do Morza Bałtyckiego, gdzie wydobywano bursztyn.

Wystawa trwa od 13 kwietnia do 31 maja 2007 r.