Piękny i mądry

Gabriela Szulik

publikacja 04.09.2023 10:18

Swoją bazę mają w domku na drzewie. Tam się bawią i poznają świat. Tam, wysoko, widać więcej...

Ziarnowe dzieci z panem Józefem Miką, który od ponad 30 lat  jest reżyserem telewizyjnego programu i ciocią Eweliną  „do zadań specjalnych” Ziarnowe dzieci z panem Józefem Miką, który od ponad 30 lat jest reżyserem telewizyjnego programu i ciocią Eweliną „do zadań specjalnych”
zdjęcia: Redakcja Katolicka TVP

Wrócą tu po dwóch wakacyjnych miesiącach spędzonych u babci Anieli. Będą miały mnóstwo wspomnień. O wszystkich przygodach na pewno opowiedzą cioci Ewelinie. Domek na drzewie to miejsce wyjątkowe. Przez cudowną lunetę można tu obserwować wszechświat i podglądać, co dzieje się wokół, wśród ziarnowych przyjaciół. Zapraszamy do środka. Naszym przewodnikiem jest pani Monika Białek-Bylińska, która wymyśliła domek na drzewie dla telewizyjnego programu „Ziarno”.

Kto mieszka w ziarnowym domku?

– O takim miejscu często marzą dzieci – mówi pani Monika. – W naszym domku mieszka grupa przyjaciół, zgrana paczka. Razem robią śniadanie, siadają na werandzie, jedzą, rozmawiają o swoich marzeniach i razem szukają odpowiedzi na małe i duże pytania. Bo ziarnowy domek na drzewie jest trochę bliżej Nieba – zapewnia autorka scenariusza. Każdy odcinek powiązany jest z niedzielną Ewangelią. Słowo Boże wyznacza kierunek poszukiwaniom dzieci, które próbują przełożyć je na życie, na konkretne sytuacje. A ziarnowe dzieci mają mnóstwo pomysłów. Rozmawiają o tym z biskupem Arturem Ważnym. – To serce programu – przyznaje pani Monika. – Podczas rozmowy z duchownym dzieci próbują rozwiązać swoje problemy, znaleźć odpowiedź na pytania, które się w nich rodzą. Bardzo mi zależy, by pokazywać normalny chrześcijański, katolicki świat, że z Panem Bogiem żyjemy na co dzień, nie tylko kiedy przychodzimy do kościoła. Że potrzebujemy go przy stole, gdzie staramy się ładnie jeść, że jest z nami w czasie zabawy i wtedy gdy się uczymy. Bardzo chcę pokazać, że Pan Bóg, to nie jest Ktoś daleki – dodaje pani Monika.

Więcej w najnowszym numerze Małego Gościa

Kto odwiedza ziarnowy domek?

Do ziarnowego domku dzieci zapraszają gości. Stałym bywalcem jest tu ksiądz Adam, zawsze kompetentny i bardzo zabawny, który zna odpowiedź na niemal wszystkie pytania dzieci. – Mamy Anioła Bożysława, który wcale nie jest aniołkowaty, przyjaźni się z ks. Adamem, ale często działa mu na nerwy – uśmiecha się pani Monika. – Mamy też Jana Chrzciciela, to taki typ trochę survivalowy, a po wakacjach chcę jeszcze wprowadzić Cze-Czesława, który pojawił się w odcinkach wakacyjnych u babci Anieli. No i jest w programie „Ziarno” ciocia Ewelina „do zadań specjalnych”. Jej wizyty w domku na drzewie są zawsze wielkim wydarzeniem. Ona potrafi załatwić wszystko. Wchodzi tam, gdzie nikogo nie wpuszczają i rozmawia z tymi, z którymi każdy chciałby porozmawiać. Do ziarnowego domku przychodzą też goście, eksperci od spraw przeróżnych, a najczęściej „goście z zaświatów” ☻. Opowiadają o swoich pasjach i niedzielny poranek spędzają na werandzie wśród ziarnowych dzieci.

Jak wygląda ziarnowy domek?

Przez środek domku przechodzi drzewo. Za oknem widać jego gałęzie zmieniające się w zależności od pory roku. A najważniejszym miejscem jest kuchnia. Tu przy okrągłym stole wszyscy często się spotykają. W domku jest też bawialnia z dużą ilością książek, huśtawką oraz czarną tablicą na ścianie, na której można pisać kredą. Dziupla natomiast, to strefa łączności ze światem. Przez lunetę widać pejzaże z odległych stron świata, a nawet kosmos. No i jest też w domku weranda – miejsce rozmów o życiu, zwykle przy herbacie. – Chodziło mi o to, żeby nie był to program naszpikowany trudnymi treściami, ale by dzieci zapamiętały chociaż jedną rzecz, na przykład co to jest bilokacja – tłumaczy pani Monika. – Pragniemy oddziaływać pięknem, nie chcemy żeby ten program był byle jaki. Kiedy zaczynałam pracę nad „Ziarnem”, ktoś mi powiedział: „Monika ››Ziarno‹‹ musi być piękne i mądre”. Telewizyjny program „Ziarno” można oglądać w TVP ABC w każdą niedzielę o godz. 9.30.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.