Klejnoty koronacyjne

PAP/Gabriela Szulik

publikacja 07.05.2023 21:45

Brytyjska korona św. Edwarda i inne symbole koronne na stałe znajdują się w twierdzy Tower of London. Świat zobaczył je w sobotę, 6 maja.

Klejnoty koronacyjne Tropter.com

Od soboty 6 maja 2023 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych królestw Wspólnoty ma oficjalnie nowego króla. Jest nim Karol III, syn królowej Elżbiety II zmarłej we wrześniu zeszłego roku i księcia Edynburga, Filipa.  

Król Karol III jest również świecką głową Kościoła Anglii (Obrońca Wiary) i naczelnym dowódcą Brytyjskich Sił Zbrojnych.

Podobna uroczystość koronacyjna odbyła się 70 lat temu, gdy tron obejmowała 27 letnia Elżbieta, córka króla Jerzego VI.

Najważniejszym i najcenniejszym klejnotem koronacji jest złota korona wykonana udekorowana 444 kamieniami szlachetnymi, m.in. rubinami, ametystami, szafirami, granatami, topazami i turmalinami. Ma ona 30 cm wysokości i waży ponad dwa kilogramy. Wykonano ją w 1661 r. dla króla Karola II. Historycy twierdzą, że jest ona bliską repliką XI-wiecznej korony św. Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii, przetopioną w 1649 r. w czasie angielskiej wojny domowej. Monarcha zakłada ją tylko w czasie koronacji (jeden raz w życiu). Potem, podczas ważnych, oficjalnych wydarzeń, zakłada tzw. koronę imperialną, państwową.

Drugi klejnot koronny to pięć mieczy, które niesione są przed królem w procesji przez nawę Opactwa Westminsterskiego. Pierwszy, duży, dwuręczny Miecz Państwowy, pochodzi z 1678 r. i jest symbolem władzy królewskiej. Przed samym nałożeniem korony na głowę monarchy Miecz Państwowy jest wymieniony na lżejszy, bogato zdobiony Miecz Ofiarowania. Mówi się o nim, że to „jedyny prawdziwy miecz koronacyjny”. Jego pochwa jest zdobiona diamentami (1251), rubinami (16), szafirami (2) i turkusami (2).

Pozostałe trzy miecze są niesione bez pochwy, ostrzami skierowanymi do góry: Miecz Sprawiedliwości Doczesnej – symbol monarchy, zwierzchnika sił zbrojnych, Miecz Sprawiedliwości Duchowej – symbol monarchy, Obrońcy Wiary i Miecz Miłosierdzia, który ma stępiony koniec – symbol miłosierdzia monarchy.

Trzeci klejnot to dwa berła. Jedno z krzyżem na szczycie – symbol władzy doczesnej monarchy, symbol dobrych rządów. Drugie berło z gołębiem – symbol duchowej roli monarchy, gdzie emaliowany biały gołąb z rozpostartymi skrzydłami wykonany z kości słoniowej jest symbolem Ducha Świętego.

Kolejne klejnoty koronne to złote jabłko królewskie – symbol świata chrześcijańskiego, złota laska św. Edwarda wykonana w 1661 dla Karola II r., ostrogi – symbol rycerskości i pierścień z szafirami i rubinami ułożonymi na nich w kształcie krzyża św. Jerzego – symbol godności, wiary i zaangażowanie monarchy w sprawy swojego narodu i Kościoła.

Do namaszczenia króla Karola III użyto złotej ampuły w kształcie orła z rozpostartymi skrzydłami, w której znajduje się olejek z oliwek z Gaju Oliwnego w Jerozolimie i łyżeczka koronacyjna. Arcybiskup Canterbury olejkiem z ampuły zrobi znak krzyża na głowie, piersi i rękach monarchy. Łyżeczka pochodzi z XVII wieku i jest najstarszym, oryginalnym  przedmiotem używanym podczas koronacji.

Procesję z klejnotami koronnymi otwierał nowo wykonany krzyż Walii. Za kryształową szybką, umieszczono w nim dwa małe fragmenty z krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa, podarowane przez papieża Franciszka