Oleksy, ole!

Piotr Sacha

publikacja 22.03.2023 11:46

Dołączył do Cristiano Ronaldo i Neymara. Nagrodę zawdzięcza swojemu talentowi, ciężkiej pracy oraz Ewelinie, Tomkowi i Tosi.

Oleksy, ole! Michael Baucher/IMAGO/EAST NEWS

Był rok 2010. W tamtym czasie Marcin Oleksy bronił bramki IV-ligowej drużyny z Kożuchowa. Pracował również przy robotach drogowych – aż do dnia wypadku. Na drodze w Zielonej Górze wjechał w niego rozpędzony samochód. Marcin stracił lewą nogę. Przeszedł kolejne operacje, by zachować sprawność w nodze prawej. Musiał też odnaleźć w sobie chęć do życia. Udało się. Nie tylko wstał z wózka inwalidzkiego, ale jeszcze wrócił do uprawiania sportu. A niedawno w Paryżu oklaskiwali go Leo Messi i Kylian Mbappé.

Więcej w najnowszym numerze Małego Gościa

Niespodzianka
Kiedy pojawiły się słuchy, że światowa organizacja FIFA nagrodziła piłkarza z Polski, chyba każdy pomyślał o Robercie Lewandowskim. „Lewy” strzelił w minionym roku wiele pięknych bramek. A tu niespodzianka. Bo Nagrodę im. Ferenca Puskása zdobył ktoś inny – Marcin Oleksy. Na początku warto wyjaśnić, dlaczego Puskás, a nie na przykład Pelé czy Maradona patronują nagrodzie za najpiękniejszą bramkę.
Ferenc Puskás był kapitanem węgierskiej „złotej jedenastki”, czyli drużyny mistrzów olimpijskich z 1952 roku i wicemistrzów świata z 1954 roku. W 85 meczach międzypaństwowych zdobył aż 84 bramki, co do dziś wzbudza podziw.
Oleksy, zdobywca Nagrody im. Puskása, jest o rok starszy od Lewandowskiego. Piłkarzy łączy to, że obaj strzelali gole w Poznaniu. Pierwszy w Warcie, drugi w Lechu. Obaj też zagrali w minionym roku na mundialu. Pierwszy w Turcji, drugi w Katarze. Jest też coś, co ich różni. Pierwszy strzela gole tylko prawą nogą, ponieważ lewą stracił w wypadku. I dziś jest gwiazdą w amp futbolu.

Mniejsze boisko – ta sama walka
Amp futbol to piłka nożna dla osób po amputacji nogi lub z jej wrodzoną wadą. Z kolei bramkarze amp futbolu są po amputacji ręki. Tu boisko jest nieco mniejsze, a mecz krótszy. Ale walka ta sama – na całego! I jeszcze – w amp futbolu zawodnicy są znani z poczucia humoru. Ich hasło „Jedną nogą w finale” skradło serca polskich kibiców.
Marcin Oleksy to ampfutbolista Warty Poznań. Gola, którego uznano za najładniejszego na świecie, strzelił w meczu ligowym przeciwko Stali Rzeszów. Wspaniale złożył się do przewrotki. Skoczył, wybijając się ze sprawnej nogi i kuli. Ryzykował groźnym upadkiem.
W finałowej trójce zawodników nominowanych do nagrody znaleźli się również Brazylijczyk Richarlison i Francuz Dimitri Payet. – Ciężko mi było nawet pomarzyć o takiej nagrodzie. A dzisiaj stoję przed wami – mówił Polak podczas gali w paryskiej sali koncertowej Salle Pleyel. – Odbieram nagrodę za najładniejszą bramkę na świecie. Dedykuję ją Ewelinie, Tomkowi, Tosi, bo dzięki nim wstałem po wypadku, podniosłem się i jestem w tym miejscu. I strzelam tak piękne bramki – powiedział piłkarz Warty Poznań.

Drugie życie
Piłkarz łączy obowiązki w klubie z pracą przy obsłudze koparki. W domu czekają na niego żona Ewelina i dwoje dzieci – Tomek i Tosia. Raz w miesiącu jedzie do Warszawy na zgrupowanie reprezentacji narodowej, a na co dzień reprezentuje barwy Warty Poznań. Dwa lata temu został „odkryciem Sezonu PZU Amp Futbol Ekstraklasy”, z kolei w minionym roku wystąpił z reprezentacją Polski na mistrzostwach świata w Turcji. Co ciekawe, w klubie gra na pozycji napastnika, a na mundialu trener powierzył mu zadania w defensywie.
„Amp futbol dał mi drugie życie, nie tylko piłkarskie. Piłka od zawsze była moją pasją i dawała mi dużo szczęścia. Teraz mogę nie tylko znowu grać, ale i występować w reprezentacji Polski, o czym zawsze marzyłem” – czytamy pełną radości wypowiedź Oleksego na stronie PZPN. – My zawodnicy dzięki amp futbolowi możemy pokazywać również, że niepełnosprawność nie istnieje i ta nominacja jest tego najlepszym przykładem – mówił po ogłoszeniu nazwisk zawodników nominowanych do Nagrody Puskása.

 


Laureaci Nagrody Puskása
2009 – Cristiano Ronaldo (Portugalia)
2010 – Hamit Altıntop (Turcja)
2011 – Neymar (Brazylia)
2012 – Miroslav Stoch (Słowacja)
2013 – Zlatan Ibrahimović (Szwecja)
2014 – James Rodríguez (Kolumbia)
2015 – Wendell Lira (Brazylia)
2016 – Mohd Faiz bin Subri (Malezja)
2017 – Olivier Giroud (Francja)
2018 – Mohamed Salah (Egipt)
2019 – Dániel Zsóri (Węgry)
2020 – Son Heung-min (Korea Południowa)
2021 – Erik Lamela (Argentyna)
2022 – Marcin Oleksy (Polska)

Amp futbol
Początki sięgają 1980 roku w USA
Polska ekstraklasa liczy 7 drużyn
Boisko najczęściej w turniejach międzypaństwowych mają wymiary 40 m × 60 m
Bramki mają 2 m wysokości i 5 m szerokości
Mecz trwa 2 razy po 25 minut
Mistrz świata to aktualnie Turcja
Futbolowa Banda Warszawa to pierwsza w Polsce szkółka piłkarska dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami

 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.