Na szlaku Wisły

publikacja 09.08.2022 09:08

Zawichost - tu Wisła kończy bieg górny i zaczyna bieg środkowy

Na szlaku Wisły PAP/Piotr Polak

Historia Zawichostu sięga średniowiecza. Kiedyś było to niewielkie miasto. Niektórzy twierdzą, że jest niedoceniane przez turystów, dlatego zachęcamy, by na przykład przy okazji wycieczki do Sandomierza zatrzymać się w tym miejscu podczas wakacyjnych wojaży, zwiedzić zabytki i spojrzeć na Wisłę, która w Zawichoście kończy bieg górny i zaczyna środkowy. Miasto położone jest na lewym brzegu, na wzniesieniu, skąd rozciąga się piękny widok na królową polskich rzek.
Od dawna nazwa miejscowości znana jest słuchaczom Polskiego Radia, bo codziennie z Zawichostu podawany jest komunikat o poziomie wód na Wiśle. Kiedyś pracownik nadzoru wodnego odczytywał dane i przez telefon stacjonarny podawał informację do Warszawy. Do tej pory zachował się zabytkowy wodowskaz, służący do oznaczania poziomu wody.
Prawa miejskie otrzymał Zawichost w XIII wieku. W średniowieczu był to ważny punkt na szlaku handlowym. Kazimierz Wielki zbudował tu zamek, o którym dowiadujemy się z kronik. Są natomiast w tym niewielkim miasteczku aż cztery zabytkowe kościoły, które można zwiedzić i pomodlić się. Warto też wiedzieć, że miasto to było pierwszym miejscem, gdzie zamieszkały siostry klaryski sprowadzone do Polski z Włoch przez bł. Salomeę, córkę Leszka Białego, księcia krakowskiego.