Na szlaku Wisły

publikacja 10.07.2022 16:39

Opatowiec - najmniejsze miasto w Polsce, tu do Wisły wpada Dunajec

Na szlaku Wisły

Opatowiec to najmniejsze miasto w Polsce. Mieszka tam niewiele ponad trzysta osób. Już w XIII wieku Opatowiec otrzymał od księcia Bolesława Wstydliwego prawa miejskie. A dwa wieki wcześniej Piastowie przekazali osadę benedyktynom z Tyńca. Może dlatego, że tu urodził się pustelnik św. Andrzej Świerad, nauczyciel św. Benedykta. Potem klasztor wybudowali tu też dominikanie.

To malownicze miasto położone jest na lewym brzegu Wisły, niedaleko Ujścia Jezuickiego, gdzie do Wisły wpada Dunajec, który po ponad dwustu kilometrach przypływa tu z Tatr Zachodnich. Przez wiele lat prom przeprawiał mieszkańców przez dwie rzeki. Niedawno w pobliżu otwarto nowy most i nie wiadomo, czy prom będzie jeszcze pływał. Warto wiedzieć, że w tym miejscu przez Wisłę przeprawiał się Piłsudski razem z I Pułkiem Piechoty.

Dużą atrakcją dla turystów odwiedzających Opatowiec jest wieża przy remizie strażackiej. Codziennie w południe, podobnie jak w Krakowie, rozlega się z niej hejnał: „Opatowiec bujnym lasem i Wisłą pachnący”. Rano o 6.00 wybrzmiewa melodia pieśni „Kiedy ranne wstają zorze”, zaś wieczorem o 22.00 – „Zapada zmrok…”.