Widok z Góry Gnojnej

publikacja 13.07.2021 14:31

Na Wisłę, na Pragę po przeciwnym brzegu rzeki i na Stadion Narodowy

Widok z Góry Gnojnej

 

Nie wiadomo jak jest wysoka. Wiadomo, że na wysokość 23 m kryje odpady zwożone tu kiedyś z Warszawy i okolic.

Idąc malowniczymi uliczkami warszawskiego Starego Miasta, wśród kolorowych kamieniczek natrafiamy na punkt widokowy na skarpie wiślanej. Balustrada z kłódkami zakochanych i gwar Warszawy nie zdradzają, na czym tak naprawdę stoimy. Dopiero nazwa – Góra Gnojna lub Gnojowa – jest jasną wskazówką.

Ten pagórek to sięgające średniowiecza wysypisko śmieci zwożonych tu z całego miasta. Wtedy to miejsce znajdowało się już za murami. Odpady wyrzucano tu aż do połowy XIX wieku. W 1844 roku wysypisko zamknięto, a nieczystości obłożono warstwą ziemi.

Przed wojną na Górze Gnojnej postawiono budynki należące do Pocztowej Kasy Oszczędności. Częściowo zniszczone podczas powstania warszawskiego w latach 60. XX wieku, zostały rozebrane, by nie zasłaniały Starego Miasta.

Góra Gnojna została pokryta specjalną matą zabezpieczającą przed osuwaniem się i obsiana trawą. Teraz jest tarasem widokowym na Wisłę, Pragę na drugim brzegu rzeki i na Stadion Narodowy. Uważny obserwator w jednej z kamienic przy ul. Brzozowej znajdzie pozostałości dawnej bramy miejskiej, którą też nazywano Gnojną.