Ile lat ma mój pies?

PAP/Gabriela Szulik

publikacja 06.07.2020 17:38

To nieprawda, że wiek psa wystarczy pomnożyć przez 7, by znaleźć odpowiednik wieku człowieka

Ile lat ma mój pies? Roman Koszowski

To jeden z mitów, który przetrwał wśród ludzi bez żadnych dowodów – twierdzą naukowcy z University of California, San Diego. Według starej reguły, z której często korzystają nawet weterynarze, by uzyskać odpowiednik ludzkiego wieku, trzeba liczbę lat życia psa pomnożyć przez 7. Tymczasem badanie genetyczne pokazało, że metoda liczenia „ludzkiego” wieku psa jest bardziej złożona.

Naukowcy opracowali metodę liczenia biologicznego wieku, którą można zastosować do różnych gatunków. Badali, co w komórkach włącza i wyłącza poszczególne geny. Sprawdzili genom 104 psów rasy labrador retriever. Okazało się, że gdy pies jest młody, w porównaniu do człowieka starzeje się bardzo szybko. Jednoroczniaka można porównać do ludzkiego 30-latka. Czteroletni pies jest – pod względem wieku biologicznego jest jak 52-letni człowiek. I dopiero po przekroczeniu 7. roku życia, starzenie psa mocno spowalnia.

– To dość logiczne – mówi kierujący pracami prof. Trey Ideker. – Jeśli się nad tym zastanowić, przecież 9-miesięczny pies może mieć szczenięta, więc liczenie według reguły 1:7 nie może być dokładną miarą wieku. Mam sześcioletnią sukę. Nadal ze mną biega, ale teraz zadaję sobie sprawę, że nie jest tak młoda, jak mi się wydawało – mówi profesor. Autorzy algorytmu planują sprawdzić też inne rasy. Będą testować metodę również z użyciem próbek śliny (teraz wykorzystali próbki krwi).