Ostatnia biała żyrafa

kabe

publikacja 11.03.2020 10:22

Dwie białe żyrafy - samica i młode - zostały zabite przez kłusowników w północno-wschodniej Kenii. Przy życiu pozostała jeszcze jedna (samiec), zdaniem obrońców przyrody, ostatnia z tych niezwykle rzadkich osobników, sfotografowanych w Kenii w 2017 r.

Ostatnia biała żyrafa

Szczątki dwóch żyraf, w stanie rozkładu, zostały znalezione we wtorek na terenie Ishaqbini Hirola Conservancy.

Biały wygląd zwierząt spowodowany jest rzadkim stanem leucyzmu, który powoduje brak pigmentacji komórek skóry, wskutek częściowego braku melaniny. Różni się od albinizmu, w którym nie produkuje się w ogóle melaniny. Zwierzęta z leucyzmem mogą mieć ciemniejszy pigment w tkance miękkiej. Żyrafy z leucyzmem zachowują swoje ciemne oczy, podczas gdy zwierzęta z albinizmem mają oczy różowe.

Zdaniem dyrektor Ishaqbini Hirola Community Conservancy, Mohammeda Ahmednoor, instytucja jest "jedyną na świecie, która jest opiekunami białej żyrafy”. Zabicie rzadkich okazów żyraf "jest ciosem dla kroków podjętych w celu ochrony rzadkich i unikatowych gatunków".

Obszar chroniony znajduje się na rozległym, nieogrodzonym terenie. W obrębie rezerwatu istnieją również wioski. Kłusownicy nie zostali jeszcze zidentyfikowani, a ich motywy nie są znane niejasne. Na żyrafy poluje się dla mięsa i dla skóry.

Dochodzenie w sprawie prowadzi Kenia Wildlife Society, główny organ ochrony dzikiej przyrody w kraju.

Białe żyrafy zostały po raz pierwszy zauważone w Kenii w marcu 2016 r., około dwa miesiące po zaobserwowaniu ich w sąsiedniej Tanzanii.

Według Africa Wildlife Foundation w ciągu ostatnich 30 lat populacja żyrafy zmniejszyła się o 40% populacji żyrafy zniknęło w ciągu ostatnich 30 lat, a kłusownictwo dla mięsa i skóry trwa. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ze 155 000 osobników w 1985 r.  spadła do 97 000 w 2015 r.

See a Pair of Rare White Giraffes | Nat Geo Wild
Nat Geo WILD