Znaleźć w sobie siłę

Magdalena Gros

publikacja 14.05.2020 09:32

We wszystkich szkołach na świecie od dawna szerzy się groźna epidemia.

Znaleźć w sobie siłę rys. monika juroszek-koc

Coraz więcej dzieci i młodych osób dotyka i rani epidemia nękania, prześladowania kolegów i koleżanek. Jak się przed tym bronić?

Nikt nie chce się bać

Podejrzewam, że chyba każdy uczeń albo sam kiedyś był nękany, albo widział, jak kolega czy koleżanka byli nękani, prześladowani przez innych. Mogły to być niewinne z pozoru słowa: „Patrz, idzie okularnica, rudzielec, grubas, kujon. Co ona ma na sobie?…”, ale też próby zastraszenia, grożenie czy nawet przemoc fizyczna. Nieraz można usłyszeć o dziewczynie lub chłopcu, którzy z powodu piekła, jakie zgotowali im znajomi, targnęli się na swoje życie. A przecież każdy chce żyć. Każdy chce budzić się rano z radością, w szkole spotkać przyjaciół, kolegów. Nikt nie chce ścisku żołądka na samą myśl o przykrościach, jakie czekają w szkole. Nikt nie chce się bać. Nie chce czuć się gorszy.

To nie Twoja wina

Prześladowany nieraz myśli: „Przecież ja mu nic nie zrobiłem! Dlaczego tak mi dokucza?”. I zaczyna szukać odpowiedzi w sobie. Myśli, że coś z nim nie tak. Tymczasem TO NIEPRAWDA! Zachowania innych to opowieść o nich, a nie o Tobie – warto to zapamiętać. Jeżeli ktoś dokucza, to on ma problem, nie Ty! Nie zrobiłeś nic i nie jesteś winien temu, że ktoś Cię nęka czy prześladuje. Ktoś, kto tak robi, sam najczęściej ma poważne problemy, czy to w domu, czy ze sobą, z akceptacją siebie, poczuciem wartości, z opanowaniem emocji. Takim zachowaniem próbuje zaznaczyć swoją obecność, swoje miejsce wśród rówieśników. Czuje, że ma władzę, wydaje mu się, że jest lepszy. To reakcja na własne problemy. Jeżeli obok niego nie byłoby Ciebie, przyczepiłby się do kogoś innego.

Co robić, kiedy widzisz, że ktoś jest prześladowany?

1. Opowiedz o tym komuś dorosłemu. 2. Zbierz grupę kolegów, która zareaguje i stanie w obronie nękanej osoby. 3. Jasno i wyraźnie powiedz dręczycielowi, że jego zachowanie jest złe, że to wcale nie jest zabawne, że krzywdzi innych. 4. Nie bierz udziału w tym nękaniu, śmiejąc się z tego, co mówi dręczyciel, bijąc mu brawo lub chwaląc jego zachowanie – stajesz się wtedy współwinny cierpienia nękanej osoby. 5. Wyciągnij rękę do nękanej osoby, zaproponuj przyjaźń, wesprzyj ją, porozmawiaj. Takie osoby często czują się samotne, bezwartościowe. Twoja serdeczność może być dla niej iskierką nadziei 6. Pomódl się za ofiarę i dręczyciela, by Bóg im pomógł.

Co robić, gdy ktoś dokucza?

1. Powiedz o tym komuś z dorosłych (zwłaszcza jeżeli ktoś Ci grozi albo robi krzywdę). Rozmawiaj o swoich kłopotach i problemach z kimś, komu ufasz. Prosić o pomoc to nic złego. To nie oznaka słabości, ale mądrości. 2. Jak najwięcej czasu spędzaj z ludźmi, którzy Cię kochają i wspierają. W szkole staraj się być zawsze blisko tych, którzy Cię lubią i akceptują. Dręczycielowi trudniej zaatakować grupę. 3. Znajdź w sobie siłę, by powiedzieć: „Proszę, przestań, to mnie krzywdzi”. To wymaga odwagi i pokory, stać Cię na to. 4. Jeżeli to konieczne, głośno wołaj o pomoc, staraj się jak najszybciej odejść, nie wdawaj się w utarczki słowne, a już tym bardziej bójki. 5. Nie pozwól, by dręczyciel przejął władzę nad Twoim życiem. To Ty decydujesz, jak zareagujesz na to, co Cię spotyka. Możesz się rozpłakać, roześmiać albo zmierzyć delikwenta zniesmaczonym spojrzeniem. Dręczyciel, gdy zobaczy, że nic sobie nie robisz z jego uwag, szybko się znudzi. 6. Buduj poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że jest ono niezależne od tego, co myślą lub mówią o Tobie inni. Jesteś wartościowy, wyjątkowy, wspaniały. Jesteś kochany przez Boga i bliskich. Tego nikt Ci nie może odebrać. Bóg chciał Ciebie dokładnie takiego, jakim jesteś. Nawet jeżeli uważasz, że jesteś inny, gorszy, to nie w Jego oczach. On Cię kocha tak po prostu. Nie patrzy na Twój wygląd, zdolności, rodzinę, zdrowie. 7. Rozwijaj swoje pasje, wychodź ze znajomymi do kina czy na basen. Niech strach, smutek, zagubienie nie mają nad Tobą przewagi. Jeżeli schowasz się przed światem, dręczyciel odniesie sukces. A na to nie możesz pozwolić. Walcz o siebie i o swoje życie. 8. Módl się, proś Boga, by pomógł Ci nieść Twój krzyż. Nie trać nadziei, bo On ma dla Ciebie wspaniałą przyszłość i wiele niespodzianek. Teraz jest Ci trudno, ale to minie. Z pomocą bliskich i przyjaciół wygrasz.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.