Międzynarodowy Dzień Pizzy

PAP/TVP.INFO/ Gabriela Szulik

|

PAP

publikacja 10.02.2020 15:45

Swoich fanów ma na całym świecie. Klasyczna, to ciasto posmarowane sosem pomidorowym z serem mozzarellą i świeżą bazylią.

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pierwsza powstała podobno jeszcze w czasach starożytnych w Grecji, skąd około 500 r. p.n.e. dotarła do Rzymu. Jednak oficjalnie podaje się, że narodziła się w 1889 roku, kiedy to w Neapolu kucharz Raffaele Esposito przygotował ją dla królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej.

Obecnie pizza ma swoich fanów na całym świecie. Przepisów jest wiele. Klasyczna włoska pizza to ciasto posmarowane sosem pomidorowym z serem mozzarellą i świeżą bazylią. Do tego mogą dochodzić dowolne dodatki. Najpopularniejsze odmiany pizzy to neapolitańska, sycylijska, marinara czy Margherita.

Pizza neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej i tradycyjnej receptury. Taka pizza powinna być pieczona w temperaturze 480 stopni C, najlepiej w piecu opalanym drewnem dębowym.