Kuzyn wilka

Adam Śliwa

|

MGN 10/2019

publikacja 26.09.2019 10:10

Przywędrował z Bałkanów, spodobało mu się i pewnie zostanie u nas na dłużej. Szakal złocisty to jedyny gatunek tych zwierząt, który żyje poza Afryką.

Szakal jest ciekawą mieszanką. Ma ciało średniej wielkości psa lub wilka, a pysk jest bardzo podobny do pyska lisa Szakal jest ciekawą mieszanką. Ma ciało średniej wielkości psa lub wilka, a pysk jest bardzo podobny do pyska lisa
Maksim Blinov /Sputnik/east news

Jakiś czas temu pisaliśmy o inwazji na Europę szopów praczy. Przywiózł je człowiek. Gdyby nie to, pewnie nigdy nie dotarłyby na nasz kontynent. Z szakalem złocistym jest inaczej. Ci kuzyni wilków postanowili po prostu rozszerzyć swoje siedliska i od wiosny tego roku mamy w Polsce nowy gatunek zwierząt.

Z daleka od wilka

Nie wiadomo, dlaczego z południa szakale ruszyły na północ. Być może zachęciły je coraz większe obszary nieuprawianych pól, gdzie łatwo polować na gryzonie. Być może coraz cieplejszy klimat, który sprawia, że latem jest u nas tak ciepło jak na Bałkanach, a zimy nie są już tak surowe jak kiedyś. Jedno jest pewne – szakale od pewnego czasu dobrze się u nas czują. Nie jest to inwazja, ale tak zwana emigracja całkowicie naturalna i prawdopodobnie szakale nie będą zagrażać naszym zwierzętom. Po raz pierwszy zaobserwowano je już pięć lat temu, ale dopiero w tym roku zauważono, że jest ich już znacznie więcej. W marcu w centrum Krakowa szakala potrącił samochód. To znany wędrowiec. Bałkany zajął w latach 80. ubiegłego wieku. W 2000 roku szakale ruszyły dalej, na północ, i dotarły do naszych południowych sąsiadów. Teraz wkraczają do Polski i na Litwę. Do niedawna naukowcy uważali, że nigdy do tego nie dojdzie, ponieważ góry będą naturalną zaporą dla tych zwierząt lubiących płaskie, otwarte przestrzenie. Poza tym unikają one wilków. Mimo że to ta sama rodzina, wilczy kuzyni chętnie polują na mniejsze szakale. Jak widać, przyroda ma swoje prawa i potrafi zaskakiwać…

Więcej w najnowszym numerze Małego Gościa

Czarny charakter

Szakal złocisty należy do psowatych. Jest trochę mniejszy od wilka. Dorosły ma ok. metra długości i do 50 cm wysokości. Jest rudo-szary. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne paski pod oczami, brudnobiałe wargi i czarna plama na końcu ogona. Dlaczego złocisty? Bo taki odcień ma sierść na jego grzbiecie. Szakale zjedzą wszystko, począwszy od drobnych ptaków, przez jaja i ryby, aż po zające i małe gryzonie. Nie pogardzą też padliną, leśnymi owocami, a nawet trawą. Ich ulubione miejsca to otwarte podmokłe łąki i doliny rzek. Szakale, podobnie jak lisy, są bardzo sprytne. W bajkach to zawsze czarny charakter, w przeciwieństwie do szlachetnego lwa. Nawet wilk bywa czasem pozytywną postacią. Szakal na dobrego bohatera raczej nie ma szans.

Konkurencja dla lisa

Szakale łączą się w pary na całe życie albo żyją samotnie. Szczeniętami oprócz rodziców opiekuje się też starsze rodzeństwo. Po trzech miesiącach młode razem ze stadem uczą się dorosłego życia. Szczekanie szakala przypomina dźwięk syreny alarmowej. Wystarczy, że odezwie się jeden, pozostałe od razu mu odpowiadają. Po chwili w całej okolicy słychać ich nieprzyjemne dla ucha wycie. Co ciekawe, mimo że na świecie żyją jeszcze dwa gatunki szakali, pręgowany i czaprakowy szakal złocisty ma z nimi mniej wspólnego niż na przykład z kojotem, do którego ma bardzo podobną czaszkę. Na wolności szakale żyją do 10 lat, ale po oswojeniu dożywają nawet 16. Dziś jeszcze nie wiadomo, jak szakal dogada się z naszymi drapieżnikami. Jest największą konkurencją dla jenota, ale przede wszystkim dla lisa, z którym wiele go łączy. Być może szakal pomoże uporać się z dzikami, których jest u nas zbyt dużo. Pewne jest to, że zające i ptaki powinny się mieć na baczności. Pocieszająca jest informacja, że u naszych sąsiadów obecność szakali nie spowodowała żadnych strat.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.