Roboty-samochody

PAP / Gabriela Szulik

dodane 23.07.2019 11:43

Podczas olimpiady w Tokio będą przewozić oszczepy, kule, dyski i młoty.

Roboty-samochody PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

 

W przyszłym roku w Tokio odbędą się letnie igrzyska olimpijskie lekkoatletyczne. Jeden ze sponsorów przedstawił prototyp robotów-samochodów, które mają pomagać lekkoatletom. Ich wielkość przypomina samochody zabawkowe dla dzieci.

Roboty będą się poruszać się z prędkością najwyżej 20 km/h. Będą miały wbudowane trzy kamery i czujnik, dzięki któremu „zobaczą” otoczenie. Światła LED umieszczone na górze obudowy będą się świecić, gdy pojazd wykorzystując sztuczną inteligencję będzie podążał za sędziami w stronę sprzętu użytego chwilę wcześniej przez zawodników. Sędzia umieści kulę, oszczep, dysk czy młot na robocie, po czym naciśnie przycisk na obudowie i roboty-samochody szybko wrócą do lekkoatletów.

Podczas przyszłorocznych igrzysk pojawią się też maszyny, które pomogą niepełnosprawnym i kibicom. Przywiozą im żywność, będą je prowadzić na swoje miejsca i przekazywać informacje o wydarzeniach. Roboty będą też pomagać kibicom w poruszaniu się po mieście a nawet poprawią ich bezpieczeństwo w metrze czy innych środkach transportu, ponieważ potrafią wykrywać nienaturalne, czy zbyt gwałtowne ruchy człowieka.

Na lotnisku w Tokio roboty przetransportują bagaż, wskażą kierunek i przetłumaczą podróżującym japońskie zwroty.

Letnie igrzyska 2020 odbędą się od 24 lipca do 9 sierpnia, natomiast paraolimpijskie, czyli z udziałem niepełnosprawnych od 25 sierpnia do 6 września.

 

Tagi: