publikacja 22.11.2018 08:45

PUNKTACJA

• Mecz trwa do dwóch wygranych setów
  • Strona, która pierwsza zdobywa 21. punkt wygrywa seta
  • Strona wygrywająca wymianę dodaje punkt do swojego wyniku. Strona wygrywa wymianę, gdy strona przeciwna popełnia błąd albo lotka przestaje być w grze, dotykając podłoża w boisku strony przeciwnej.
  • Jeżeli strony osiągną wynik 20:20 to seta wygrywa strona zdobywająca przewagę dwóch punktów.
  • Jeżeli strony osiągną wynik 29:29 to seta wygrywa strona zdobywająca 30. punkt.
  • Strona wygrywająca seta serwuje jako pierwsza w następnym secie.

ZMIANA STRON

Zawodnicy zmieniają strony boiska:

• po zakończeniu pierwszego seta;
  • po zakończeniu drugiego seta jeżeli będzie set trzeci;
  • w trzecim secie, gdy pierwsza ze stron zdobywa 11. punkt.

SERWY

Przy prawidłowym serwie:

• serwujący i odbierający stoją na przeciwległych polach serwisowych po przekątnej, bez dotykania linii ograniczających te pola;
  • rakieta serwującego uderza najpierw w podstawę lotki;
  • w momencie odbicia rakietą serwującego cała lotka jest poniżej jego talii.
  • serwujący nie serwuje, dopóki odbierający nie jest gotowy. Jednakże odbierający jest uznany za gotowego, jeżeli próbuje odebrać zaserwowaną lotkę.
  • W grze podwójnej podczas serwowania partnerzy mogą przyjąć na swoich boiskach dowolną pozycję nie zasłaniającą przeciwnika serwującego lub odbierającego.

GRA POJEDYNCZA

Pola serwisowe.

• Zawodnicy serwują i odbierają na swoich właściwych prawych polach serwisowych, gdy serwujący nie zdobywa lub zdobywa parzystą ilość punktów w danym secie.
  • Zawodnicy serwują i odbierają na swoich właściwych lewych polach serwisowych, gdy serwujący zdobywa nieparzystą ilość punktów w danym secie.

Porządek gry a pozycja na boisku.

Podczas wymiany lotka jest odbijana naprzemiennie przez serwującego i odbierającego z dowolnej pozycji po swojej stronie siatki, dopóki lotka nie przestanie być w grze.

Punktacja a serwowanie.

• Jeżeli serwujący wygrywa wymianę, zdobywa punkt. Następnie serwuje ponownie z przyległego pola serwisowego.
  • Jeżeli odbierający wygrywa wymianę, zdobywa punkt i staje się serwującym.

GRA PODWÓJNA

• Zawodnik strony serwującej serwuje z prawego pola serwisowego, gdy strona serwująca nie zdobywa lub zdobywa parzystą ilość punktów w danym secie.
  • Zawodnik strony serwującej serwuje z lewego pola serwisowego, gdy strona serwująca zdobywa nieparzystą ilość punktów w danym secie.
  • Zawodnik strony odbierającej ostatnio serwujący pozostaje na polu serwisowym, z którego serwował. Wzór odwrotny stosuje się do partnera odbierającego.
  • Zawodnik strony odbierającej stojący na przeciwnym polu serwisowym po przekątnej staje się odbierającym.
  • Zawodnicy nie zmieniają swoich właściwych pól serwisowych, dopóki nie zdobędą punktu będąc stroną serwującą.
  • Serw w dowolnej kolejności jest wykonywany z pola serwisowego właściwego dla wyniku strony serwującej oprócz przypadków.

Po odbiorze serwu podczas wymiany lotka jest odbijana naprzemiennie przez dowolnego zawodnika strony serwującej i dowolnego zawodnika strony odbierającej z dowolnej pozycji po swojej stronie siatki, dopóki lotka nie przestanie być w grze.

• Jeżeli strona serwująca wygrywa wymianę, zdobywa punkt. Serwujący serwuje ponownie z przyległego pola serwisowego.
  • Jeżeli strona odbierająca wygrywa wymianę, zdobywa punkt i staje się stroną serwującą.

Źródło: pzbad.pl