Nie chodzi o jesienny spacer

Gabriela Szulik

publikacja 02.11.2018 13:06

Módlmy się za zmarłych – może kiedyś ktoś pomodli się nad naszym grobem.

Nie chodzi o jesienny spacer PAP/Jacek Bednarczyk

Nie chodzi o jesienny spacer po cmentarzu, ale przede wszystkim o naszą modlitwę, bo zmarli potrzebują płynącej z serca modlitwy – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Po Uroczystości Wszystkich Świętych wspominamy wszystkich wiernych zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu, aby jak najszybciej mogły dołączyć do świętych w niebie. Chodzi o dusze, które odeszły z tego świata w łasce uświęcającej, ale ponieważ mają do spłacenia dług za popełnione grzechy, nie mogą jeszcze wejść do nieba.

Żyjący na ziemi, czyli każdy z nas, w dniach od 1 do 8 listopada może pomóc zmarłym pokutującym w czyśćcu uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar, przez nawiedzenie cmentarza, odmówienie modlitwy „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz przystąpienie do Komunii św. w tym samym dniu.

Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji – św. Odylon już pod koniec X wieku. Każdy ksiądz może tego dnia odprawić trzy msze.