1 sierpnia godz. 17.00

Adam Śliwa Adam Śliwa

publikacja 01.08.2018 08:52

74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja podziemia zbrojnego w Europie.

Jesteśmy, jeśli pamiętasz
Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było największą akcją podziemia zbrojnego w całej okupowanej Europie. Na znacznie mniejszą skalę, ale podobnie udało się wyzwolić Paryż. Tylko tam alianci weszli jak najszybciej do miasta i wspomogli powstańców, a Niemcy zamiast o obronie bardziej myśleli jak najszybciej dostać się za Ren. W Warszawie Powstanie miało znacznie tragiczniejszy przebieg. Niemcy postanowili za wszelką cenę zniszczyć miasto i jego mieszkańców, czym paradoksalnie ułatwili późniejsze przejęcie władzy przez komunistów. Powstańcy mimo bohaterstwa i odwagi byli zmuszeni walczyć w osamotnieniu, a alianckie zrzuty zaopatrzenia na płonące miasto były niewystarczające.

W pierwszych dniach powstańcom udało się opanować znaczną część miasta, zwłaszcza Śródmieścia. Zajęli też część Żoliborza, Stare Miasto, Powiśle, Mokotów i trzy enklawy na Ochocie. Zacięte walki toczyły się na Woli, Okęciu, Bielanach i na terenie Cytadeli Warszawskiej. 8 sierpnia rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja "Błyskawica".

W pierwszej połowie sierpnia powstańcy po krwawych walkach zostali wyparci m.in. z Woli. Na początku września padło Stare Miasto, a potem Powiśle. W zajmowanych dzielnicach hitlerowcy masowo mordowali mieszkańców stolicy i powstańców.

10 września w kierunku Warszawy ruszyła ofensywa Armii Czerwonej i po kilkudniowych walkach wojska sowieckie zdobyły Pragę. Kilka dni później oddziały I Armii Wojska Polskiego sforsowały Wisłę i połączyły się z powstańcami na Czerniakowie jednak bez wsparcia Armii Czerwonej poniosły ogromne straty i wycofały się.

2 października Powstanie skapitulowało.