Polonia w Polsce

PAP / Gabriela Szulik

dodane 31.07.2018 11:19

Już po raz drugi odbywa się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej.

Polonia w Polsce PAP/Tomasz Gzell

Do ojczyzny swoich przodków, rodziców i dziadków przyjechało 250 młodych ludzi z polonijnych ośrodków duszpasterskich z ok. 20 krajów świata, m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Paragwaju, a także Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

I Kongres Młodzieży Polonijnej odbywał się dwa lata temu, przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Symboliczne jest to, że uczestnicy kongresu, potomkowie Polaków, którzy z różnych względów musieli opuścić ojczyznę, przebywają w naszym kraju w czasie, gdy trwają obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Do Warszawy zjechali młodzi ludzie m.in. z  Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kazachstanu, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosja, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Podczas Mszy Św. rozpoczynającej kongres delegacje poszczególnych krajów prezentowały się na scenie – najliczniejsza grupa przyjechała z Białorusi, a najmniej liczna (jednoosobowa) z Brazylii zebrała największe owacje.

Wieczorem uroczysty bal z wodzirejem był okazją do integracji. Podczas zabawy i tańca uczestnicy mogli bliżej poznać się z rówieśnikami z całego świata.

Przez ponad tydzień, do czwartku 2 sierpnia, młodzież będzie brała udział w warsztatach, spotkaniach i wydarzeniach patriotycznych w stolicy. Przesłaniem Kongresu jest hasło “Wiarą powołani”.

Tagi: