Robo mistrzostwa

Adam Śliwa Adam Śliwa

publikacja 14.12.2017 10:42

Najlepsze roboty świata spotkały się na zielonych boiskach piłkarskich.

Robot z Australii (żółty) w czasie meczu przeciw Iranowi (niebieski) podczas RoboCup Asia-Pacific 2017 Robot z Australii (żółty) w czasie meczu przeciw Iranowi (niebieski) podczas RoboCup Asia-Pacific 2017
PAP/ EPA/NARONG SANGNAK

RoboCup Asia-Pacific 2017 jest organizowany aby zachęcić robotyków z całego świata do pracy i zademonstrowania swoich umiejętności. Mistrzostwa odbywają się w Bangkoku w Tajlandii. W zmaganiach, oczywiście poza robotami, bierze udział ponad 1000 studentów z 25 krajów. Grają w 130 drużynach a zawody potrwają cztery dni.

Zawody podzielono na kilka lig. W piłce nożnej graja roboty humanoidy w trzech kategoriach - dorosłych nastolatków i dzieci. Piłka nożna robotów jest najważniejszą częścią zawodów a humanoidy są w pełni samodzielne. Muszą więc umieć współpracować na boisku i dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Poza tym ich sensory muszą widzieć piłkę, wiedzieć gdzie ją kopnąć, a przy strzale utrzymać równowagę. 

Poza tym można podziwiać roboty ratunkowe, pomagające w pracach domowych czy przemysłowe roboty, składające na przykład samochody w fabrykach.