Ekran dotykowy

Adam Śliwa

publikacja 13.02.2018 09:36

Wystarczy jeden dotyk i smartfon, tablet, bankomat czy biletomat wykonują polecenie.

Ekrany dotykowe ułatwiają korzystanie z wielu urządzeń. Ikonka, którą trzeba kliknąć może się zmieniać, dzięki czemu obsługa jest znacznie prostsza. Nawet dla osób korzystających na przykład z biletomatu po raz pierwszy Ekrany dotykowe ułatwiają korzystanie z wielu urządzeń. Ikonka, którą trzeba kliknąć może się zmieniać, dzięki czemu obsługa jest znacznie prostsza. Nawet dla osób korzystających na przykład z biletomatu po raz pierwszy
istock.com

Ekrany dotykowe już kilkanaście lat temu przebojem zdobyły przeróżne urządzenia. Dziś są stosowane nawet w parkomatach. W zależności od potrzeb wykorzystują prąd, falę akustyczną, podczerwień – do wyboru, do koloru. Ważne, by rozpoznawały dotknięcie i szybko przekazywały sygnał do urządzenia.

Ekran optyczny przerwanie wiązki światła podczerwonego

Na dwóch brzegach tego ekranu znajdują się kamery i diody, które emitują światło podczerwone. Po przeciwnych stronach jest warstwa odbijająca. Dotknięcie ekranu przerywa strumień światła i jego odbicie nie trafia do kamery. Za pomocą triangulacji (metoda precyzyjnego pomiaru stosowana przez geodetów; kiedyś służyła do określenia kształtu i wymiarów Ziemi) system oblicza współrzędne dotknięcia ekranu. Takiego ekranu można również dotykać palcem w rękawiczce czy zwykłym rysikiem, niekoniecznie w jednym, określonym miejscu. Minusem jest to, że na przykład oświetlenie ekranu mocną lampą może zakłócić jego działanie.

Ekran rezystancyjny zmiana oporu elektrycznego

Mają go nawigacje samochodowe i przenośne gry. Ekran rezystancyjny jest najprostszy. Ma dwie warstwy: szklana i przezroczysta błona są od siebie delikatnie oddzielone. Na jednej i drugiej znajdują się przezroczyste elektrody. Gdy dotykamy ekranu, błona ugina się i dotyka szklanego ekranu. Na styku pod wpływem przepływającego prądu zmienia się napięcie, a system rozpoznaje, gdzie ekran został dotknięty. Ekran działa na nacisk, więc można dotykać go gołym palcem, ale i przez rękawiczkę. Minusem tego ekranu jest gorsza jakość obrazu spowodowana przez zastosowanie kilku warstw.

Ekran SAW zaburzenie fali akustycznej

Po powierzchni ekranu Surface Acustic Wave emitowana jest ultradźwiękowa fala akustyczna. Oczywiście ani jej nie widać, ani nie czuć, ani nie słychać. Gdy dotykamy ekranu, fala jest pochłaniana przez palec, a odbiorniki rejestrują, że coś się zmieniło, i wysyłają sygnał o dotknięciu. Takie ekrany wykorzystuje się w bankomatach, paczkomatach czy informacjach turystycznych. Palec w rękawiczce tak samo tłumi falę, więc nie trzeba zdejmować rękawic do obsługi takiego ekranu.

Ekran z indukcją elektromagnetyczną wykrycie pola magnetycznego

Wykorzystują go graficy, bo dzięki nim można bardzo dokładnie rysować po ekranie – jak ołówkiem po kartce. Do obsługi tego ekranu potrzebny jest specjalny rysik wytwarzający pole magnetyczne. Odbierają je czujniki w ekranie i rozpoznają siłę, z jaką rysik został naciśnięty, rysując na przykład grubszą linię. Ekran z indukcją elektromagnetyczną jest nieczuły na dotyk palcem czy jakimkolwiek innym przedmiotem.

Ekran pojemnościowy zmiana pojemności elektrycznej

Najczęściej mają go smartfony i tablety. Ekrany pojemnościowe wykorzystują zaburzenia pola elektrycznego, które powstają po zetknięciu z ludzkim ciałem. Są dwa rodzaje tych ekranów. Jedne na rogach mają elektrody, które wytwarzają pole elektryczne o stałym natężeniu. Gdy dotkniemy palcem tego ekranu, zmienia się natężenie, a system oblicza pojemność i wie, w którym miejscu jest palec. Drugi rodzaj ekranu pojemnościowego ma trochę inną budowę i cały pokryty jest przezroczystymi elektrodami. Tych ekranów nie da się obsługiwać w rękawiczce. Plusem jest to, że ekrany pojemnościowe są wytrzymałe, odporne za zarysowania i… dosyć tanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.