Ołtarz w remoncie

Adam Śliwa Adam Śliwa

publikacja 11.12.2017 13:01

Od 2015 roku trwa renowacja słynnego ołtarza Wita Stwosza w Krakowie.

Ołtarz w remoncie Konserwator Iwona Martynowicz podczas prac konserwacyjnych na tyłach ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie. Konserwatorzy w kolejnym etapie pracy zajmą się płaskorzeźbami na skrzydłach ruchomych ołtarza oraz rzeźbami predelli, czyli podstawy na której opiera się nastawa ołtarzowa. PAP/Jacek Bednarczyk

Pracę rozpoczęły się w 2015 roku i zgodnie z planem mają potrwać do 2021 roku. Całość naprawiania i zabezpieczania drewnianego arcydzieła będzie kosztować 14 mln złotych. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny został wyrzeźbiony przez Wita Stwosza w latach 1477 - 1489. Artysta przybył z Norymbergii i został w Krakowie przez 20 lat. Mimo że wydaje się że tworzenie przez 12 lat ołtarza to długo, to Rada Miasta była zadowolona z postępów prac i nawet zwolniła warsztat Stwosza z podatków. Dokładniej to ołtarz nie jest ołtarzem, a nastawą ołtarzową. Postanowiono ja zbudować po tym jak zawaliło się sklepienie prezbiterium kościoła mariackiego.

Gotycka nastawa jest największą w Europie. Jest jakby szafą. Gdy jest otwarta w centralnej części jest przedstawiona scena zaśnięcia Maryi, a na skrzydłach drzwi 6 scen radości Matki Bożej. Są to Zwiastowanie, Narodziny Jezusa, Przybycie mędrców ze wschodu, Zmartwychwstanie Jezusa, Wniebowstąpienie Jezusa i Zesłanie Ducha Świętego. Gdy drzwi są zamknięte widać na nich 12 scen życia Jezusa i Maryi. Wszystkie postacie są w strojach z XV wieku, czyli z czasów powstania ołtarza.