Piękna historia

Piotr Sacha Piotr Sacha

dodane 24.11.2017 10:43

Lista pomników historii powiększyła się o 11 zabytków.

Piękna historia Zespół zabytkowych spichlerzy w Grudziądzu wraz z panoramą od strony Wisły został wpisany na listę Pomników Historii PAP/Tytus Żmijewski

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że na listę Pomników Historii zostaną wpisane miedzy innymi Tężnie w Ciechocinku, Kopiec Kościuszki w Krakowie oraz zespół pałacowo-ogrodowy Nieborów i Arkadia. To nie wszystkie wyróżnione miejsca. Pełną listę można zobaczyć poniżej.
Dotąd lista wszystkich obiektów stanowiła 70 punktów na mapie Polski. Za rok obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest szansa, by do tego czasu ilość pomników historii wynosiła 100.
Co to takiego pomnik historii? Przede wszystkim to jedna z form ochrony polskich zabytków. Uznanie za pomnik historii wiąże się ze szczególną rangą ze względu na wartość dla kultury narodowej wybranego budynku czy parku.
O jednym z takich miejsc piszemy w grudniowym „Małym Gościu”. To zamek w Kórkniku. Zobaczcie galerię TUTAJ

A to prezentacja wszystkich obiektów. TUTAJ

I jeszcze wszystkie nowe pomniki historii:

Ponadto istniejący już Pomnik Historii: „Katowice - Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Obecna nazwa tego Pomnika Historii brzmi:

Tagi: