Klasowa królowa

publikacja 26.10.2017 16:00

Do mojej klasy chodzi pewna dziewczyna. Jest lubiana i wszystko jej wychodzi. Co ona powie, to inni przytakują. Chłopcy tylko na nią zwracają uwagę, a koło mnie przechodzą obojętnie. Ja staram się być milsza, ale czasami niepotrzebnie coś palnę. Załamana 12-latka

Iza Paszkowska Iza Paszkowska

Rozumiem, że jest Ci przykro, przecież znasz swoją wartość. Ale radzę Ci, byś przestała się do tej dziewczyny porównywać. Ty jesteś sobą, czasami coś palniesz, jak pisałaś, a to wcale nie jest złe. Posłuchaj piosenki Arki Noego Nieidealna, gdzie refren brzmi "taka, jaka jestem, jestem fajna, nie muszę być idealna". Pracowałam ponad 30 lat w szkole i dobrze wiem, jak to jest, gdy klasa wybiera królową, którą uwielbia, za którą biegają chłopcy. To będzie trwało może nawet do wakacji, ale może wcześniej się skończy. Po prostu w Waszym wieku nastolatki zachowują się stadnie Ktoś stwierdzi, że jakaś dziewczyna jest ładna i wszyscy sie z tym zgadzają. Nie ma dyskusji Chłopcy "ślepną" na urok i urodę innych dziewczyn. Jest w klasie jakaś opinia i prawie cała klasa tę opinię potwierdza. Nie martw się. To już nie będzie długo trwało. W dodatku ta dziewczyna nie jest temu winna. Pewnie, że żyje się jej przez to sympatycznie, ale za jakiś czas przeżyje szok, gdy nagle każdy z rówieśników będzie miał swoje zdanie, przestanie powtarzać jej opinię.
Bądź sobą i nie miej do siebie pretensji. Bądź zadowolona z wyglądu, charakteru. Pilnuj nauki, dbaj o swój wygląd i nigdy nie opowiadaj koleżankom, że czegoś w sobie nie lubisz. Myśl o zaletach swojego wyglądu i charakteru. Mało tego, gdy któraś będzie coś u siebie krytykowała, Ty powiedz, że jesteś z siebie zadowolona. Uwierz w to. Bo naprawdę każdy człowiek jest świątynią Ducha Świętego, jest więc jak kapliczka, ukochane Dziecko Boga. Koledzy przejrzą na oczy za jakiś czas. Teraz potrafią biegać za jedną i z nią rozmawiać. Machnij na nich ręką. Wesoło spędzaj czas z koleżankami. Tylko bardzo pilnuj, by tamtej nigdy nie obgadywać, nie złościć się na nią. Powtarzaj sobie słowa psalmu: "Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie". Kiedyś pojawi się chłopak, który zauroczy się w Tobie. Ale to potrwa. Wcześniej koledzy z klasy nauczą się z dziewczynami rozmawiać, teraz im to nie wychodzi.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl