Bieg "Tropem Wilczym" w Kraśniku

Teresa Sosenko

publikacja 01.03.2017 09:55

26 lutego 2017 roku Fundacja Wolność i Demokracja i Miasto Kraśnik współorganizowała projekt „Tropem Wilczym.

Bieg "Tropem Wilczym" w Kraśniku

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”) wspólny dla wszystkich miast. Dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełnił scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje (w Kraśniku dodatkowo odbył się bieg na 5 km). Kraśnicki bieg odbył się 26 lutego w Parku im. Jana Pawła II. Start o godzinie 12:00.

To V edycja tego wydarzenia w skali kraju i trzecia realizowana w naszym mieście. Wydarzenie to ma na celu nie tylko spełnienie oczekiwań sportowych biegaczy, ale przede wszystkim popularyzację wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. 

Około 300 osób wzięło udział w Biegu "Tropem Wilczym" oddając tym samym hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W biegu wzięła udział młodzież i dzieci z Kraśnickich szkół ale też całe rodziny z dziećmi. Na mecie na uczestników czekały pamiątkowe medale oraz poczęstunek.

Bieg, którego celem było upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce.