Kościuszko poćwiczy

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 31.01.2017 13:11

Polska fregata rakietowa weźmie udział w najtrudniejszych manewrach morskich.

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wychodzi z portu wojennego w Gdyni. Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wychodzi z portu wojennego w Gdyni.
PAP/Adam Warżawa

Fregata przez najbliższe dwa tygodnie będzie uczestniczyć w manewrach TG-17 na akwenach morza Północnego i Norweskiego przy kole podbiegunowym. W ćwiczeniu wezmą udział okręty z takich państw jak Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, Dania oraz zespół SNMG-1. TG-17 uważane są za najtrudniejsze manewry morskie.

Fregata została zwodowana w 1978 roku i do 2002 roku służyła w amerykańskiej US Navy. Następnie została przekazana Polsce i 28 czerwca 2002 roku podniesiono na niej polską banderę. Okręt należy do klasy Oliver Hazard Perry. Jego głównym zadaniem jest walka z okrętami podwodnymi przeciwnika. Uzbrojenie stanowią rakiety przeciwokrętowa Harpoon i przeciwlotnicze Standard FM1. Okręt potrafi wystrzelić automatycznie ładowane rakiety co 8 sekund. Dodatkowym wyposażeniem jest armata uniwersalna OTO Melera, mogąca razić cele na wodzie i w powietrzu oraz wyrzutnia torped. Okręt ma na swoim pokładzie także dwa śmigłowce Kaman SH-2G Super Seasprite.

Tagi: