MGN 10/2016

publikacja 20.11.2017 14:53

Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a España… Każdy wie, co to znaczy… Nawet jeśli nie zna francuskiego, włoskiego ani hiszpańskiego.

W 80 godzin dookoła kraju Giovanni Auletta /IPP/reporter/east news

Na szczycie podium stanął w Madrycie Kolumbijczyk Nairo Quintana. 11 września wygrał wyścig Vuelta a España. – To sen, który stał się rzeczywistością – powiedział bardzo zmęczonym głosem. Czuł w nogach przebytą drogę… Dokładnie 3315 kilometrów. Nie bez powodu swój wyczyn nazwał snem. Bo zwycięstwo w którymś z trzech wyścigów – Tour de France, Giro d’Italia lub Vuelta a España – to szczyt kolarskich marzeń. Podobną odległość pokonali uczestnicy pierwszego wyścigu wokół Hiszpanii w 1935 roku. I tu kończą się podobieństwa. Quintana pędził w siodełku przez 83 godziny. Zwycięzca sprzed lat jechał prawie o 40 godzin dłużej. Trudno się dziwić… W kolarskiej „prehistorii” rowery, także te wyścigowe, były nieco cięższe, a zawodnicy – nieco mniej zahartowani w bojach niż dziś. Peleton, czyli długa i szeroka masa sklejonych z sobą kolarzy, sunie z prędkością 50 km/h. Na ten widok kibicom (ale nie przed telewizorem) serca biją szybciej. Nagle kilku zawodników odrywa się od tej masy. Zaczyna się wielka ucieczka. Prawdziwy żywioł… który trudno opisać. Taki wyścig trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. I jeszcze coś. Dlaczego koszulka lidera różni się od koszulek pozostałych kolarzy? Czy Polak zwyciężył kiedyś w wielkim wyścigu? Kto wymyślił kilkutygodniowe wyścigi? Więcej na ten temat w ramkach powyżej.

Najstarsza pętla To najstarszy wyścig z wielkiej trójki, organizowany od ponad stu lat (z przerwą w czasie

obu wojen światowych). Tour de France nazywany bywa również Wielką Pętlą lub Le Tour. Jesienią 1902 roku w redakcji sportowej gazety „L’Auto” ktoś wpadł na coś, na co nie wpadł jeszcze nikt wcześniej – wieloetapowy wyścig kolarski dookoła kraju. Już następnego lata odbył się pierwszy Tour de France. Wystartowało w nim 61 kolarzy. W minione wakacje było ich 198. A Rafał Majka, tak jak dwa lata wcześniej, został najlepszym „góralem”. To znaczy wygrał w klasyfikacji górskiej. Najlepszy „góral” jedzie w koszulce w czerwone grochy. Lider całego wyścigu zakłada słynną żółtą koszulkę. Ta tradycja sięga 1919 roku. Specjalny kolor dla prowadzącego w wyścigu – na taki pomysł wpadł szef „L’Auto”. A dlaczego wybrał kolor żółty? Bo swoją gazetę drukował właśnie na żółtym papierze. Żółta koszulka lidera przyjęła się w wielu kolarskich wyścigach, np. w Tour de Pologne. ☻ Tour de France 2016 Który wyścig?103. Kiedy?od 2 do 24 lipca Jaki dystans?3529 km Ile etapów?21 Najdłuższy etap?237,5 km Ilu kolarzy?198 Kto zwyciężył?  Chris Froome (Wielka Brytania)

Nocny start

W przyszłym roku odbędzie się wyjątkowy, setny Giro d’Italia. A wszystko zaczęło się podobnie jak we Francji… w redakcji sportowej gazety. Dokładnie w dzienniku „La Gazeta dello Sport”. Kolejny Tour de France odnosił sukces. „Czas na nas” – pomyślał jeden z włoskich redaktorów. Dopiął swego 13 maja 1909 roku, kiedy kolarze ruszyli z Mediolanu. W samym środku nocy, dokładnie o 2.53. W Giro lider wyścigu zakłada nie żółtą, a różową koszulkę. Dlaczego różową? Bo na różowym papierze drukowany był (i jest do dziś) słynny włoski dziennik. Po II wojnie światowej, przez parę lat można było też zdobyć czarną koszulkę – dla ostatniego, najgorszego zawodnika. Niektórzy bardzo się o nią starali. Opóźniali swój przyjazd na metę, jak tylko mogli. A taką zabawną, „czarną rywalizacją” żyły całe Włochy. W maju tego roku Rafał Majka zajął najwyższe miejsce z Polaków w całej historii wyścigu. Był piąty w klasyfikacji generalnej. ☻ Giro d’Italia 2016 Który wyścig?99. Kiedy?od 6 do 29 maja Jaki dystans?3453 km Ile etapów?21 Najdłuższy etap?233 km Ilu kolarzy?198 Kto zwyciężył?Vincenzo Nibali (Włochy)

Hiszpanie górą w Hiszpanii

Przy swoich starszych braciach z Francji i Włoch wyścig Vuelta a España jest jeszcze młody. Skończył właśnie 81 lat. Jego twórcy chcieli powtórzyć sukcesy Tour de France oraz Giro d’Italia. A wszystko rozpoczęło się… oczywiście w redakcji gazety. Pierwszy wyścig ruszył 29 kwietnia 1935 roku. Zwyciężył w nim Belg. Ale w całej historii Vuelty blisko połowę z 71 wyścigów dookoła Hiszpanii wygrywali Hiszpanie. Wygrywali, jadąc w czerwonej koszulce. Tutaj kolorem lidera jest czerwień (w taką koszulkę ubrany jesty Nairo Quintana na zdjęciu poniżej). Hiszpańska trasa, podobnie jak w innych wyścigach dookoła kraju, składa się z etapów płaskich, górskich i tych pośrednich. Tym razem Rafał Majka nie pojawił się na starcie. Za to przed rokiem jako pierwszy z Polaków w historii tego hiszpańskiego wyścigu stanął na podium w klasyfikacji generalnej. Był trzeci. ☻ Vuelta a España 2016 Który wyścig?71. Kiedy?od 20 sierpnia do 11 września Jaki dystans?3315 km Ile etapów?21 Najdłuższy etap?213,4 km Ilu kolarzy?198 Kto zwyciężył?Nairo Quintana (Kolumbia)

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.