Skarb pod Sewillą i w Bytomiu

ps

dodane 29.04.2016 12:03

Świat obiegła właśnie informacja, że pod Sewillą znaleziono skarb. Hiszpańskie gazety donoszą – robotnicy podczas prac kanalizacyjnych znaleźli 19 amfor wypełnionych rzymskimi monetami z brązu i srebra.

Skarb pod Sewillą i w Bytomiu Skarb znaleziony pod Sewillą PAP/EPA/JOSE MANUEL VIDAL

Taki skarb waży 600 kilogramów i pochodzi III i IV wieku. A na monetach można dostrzec podobizny cesarzy Maksymiana i Konstantyna I Wielkiego.

A teraz doniesienia z gazety „Głos Śląski”: „Bytom. Przy pracach kanalizacyjnych przy narożniku ulicy Krakowskiej i Szarlejskiej znaleziono 40 do 50 srebrnych polskich monet w glinianym garncu. Pieniądze pochodzą z lat 1603 do 1703. Połowa tych pieniędzy należy się prawnie tym robotnikom, którzy je wykopali. Niech się upomną o swoją należność. Druga część należy miastu, jako posiedzicielce ulicy”.

Trudno co prawda porównywać bytomski skarb z tym z Hiszpanii. Choć łączą oba znaleziska „robotnicy przy pracach kanalizacyjnych”. I jeszcze coś… Ta informacja o polskich monetach ukazała się w prasie 113 lat temu. Ciekawe, gdzie dziś znajduje się tamten skarb.

 

Tagi:
MONETY, SKARB,