Dzień Chorego

Gabriela Szulik/RV

publikacja 11.02.2016 10:55

Światowego Dnia Chorego obchodzimy 11 lutego już po raz 24. Ustanowił go papież Jan Paweł II w 1992 roku.

Dzień Chorego Henryk Przondziono

Tego dnia w kościołach na całym świecie odprawiane są Msze św. w intencji chorych, udziela im się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają chorych w szpitalach i modląc się w ich intencjach.

Co trzy lata w jednym z sanktuariów maryjnych odbywają się światowe obchody Dnia Chorego. W tym roku zaplanowano je w sanktuarium Królowej Palestyny w Deir Rafat między Tel Awiwem a Jerozolimą.

Papież specjalnie na Światowy Dzień Chorego przygotowuje swoje orędzie. W tym roku Franciszek szczególnie zwraca uwagę na cierpienie ludzi starych i zachęca szczególnie, by okazywać zrozumienie osobom w podeszłym wieku.

XXIV Światowy Dzień Chorego, który przeżywamy każdego roku we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, odbywa się pod hasłem „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

11 lutego 1858 r. Bernadetta Soubirous razem z siostrą i koleżanką poszły do lasu zbierać gałęzie na opał. Kiedy przechodziły obok znanego im doskonale miejsca przy grocie Massabiel, Bernadetta zobaczyła śliczną dziewczynę w białej sukni i z różańcem w ręku. Na prośbę Białej Pani – jak Ją nazywała – wyciągnęła różaniec i zaczęła się modlić.

Po modlitwie, zanim Biała Pani znikła, prosiła, by dziewczynka przyszła w to miejsce w kolejne dni.

25 marca Biała Pani przedstawiła się: „Jestem Niepokalane Poczęcie” i wskazała miejsce, z którego wytrysnęło cudowne źródło. Niedługo potem została uzdrowiona jednak z kobiet mieszkająca w Lourdes, która swoją sparaliżowaną rękę obmyła wodą wypływającą ze źródła. Bernadetta 18 razy spotkała się z Białą Panią. Objawienia zakończyły się 16 lipca.

Cztery lata później Kościół ogłosił, że Bernadetta naprawdę spotykała się z Matką Boża.

Od pierwszego uzdrowienia w marcu 1858 r. przez niespełna 160 lat do Lourdes przyjeżdżają chorzy z całego świata spodziewając się uzdrowienia.

Spośród prawie 7 tysięcy uzdrowionych, Kościół katolicki uznał 68 cudów, których nie można wyjaśnić naukowo.