Orszaki idą przez Polskę

Gabriela Szulik

publikacja 06.01.2016 13:39

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 420 miejscowości w Polsce (90 więcej niż w zeszłym roku) i w szesnastu miastach za granicą.

Orszaki idą przez Polskę Orszak Trzech Króli w Warszawie Bartłomiej Zborowski

Pomysł na zorganizowanie ulicznych jasełek powstał w 2005 roku w warszawskiej szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Z małego, szkolnego przedstawienia jasełkowego impreza przerodziła się w wielotysięczne Orszaki Trzech Króli. Najpierw przez dwa lata, w 2009 i w 2010 roku odbywały się tylko w stolicy. W 2011 roku, od kiedy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, orszaki zorganizowały też Poznań, Wrocław, Kraków, Szczecin i Gdańsk.

W kolejnym roku orszaki przeszły już w 24 miastach i miasteczkach Polski. W 2013 roku dołączyła zagranica. Orszak Trzech Króli zorganizowano na Ukrainie, w Hiszpanii a nawet Republice Środkowej Afryki.

W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 420 miejscowości w Polsce (90 więcej niż w zeszłym roku) i w szesnastu miastach za granicą, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, w Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.

W każdym Orszaku idący ludzie wspólnie kolędowali idąc za Trzema Królami, i innymi postaciami przedstawiającymi sceny towarzyszące Narodzeniu Jezusa.

Dzięki Orszakowi Trzech Króli wraca zwyczaj kolędowania, wystawiania jasełek i budowania stajenek.