Z drzwi wyjęto klucze i klamki

RV/Gabriela Szulik

publikacja 19.11.2015 08:08

Z muru zabezpieczającego Drzwi Święte wybito cztery cegły i wyjęto metalową kasetę z dokumentami, kluczami i klamkami.

Z drzwi wyjęto klucze i klamki Bazylika św. Piotra jest jedną z czterech bazylik rzymskich, gdzie znajdują się Drzwi Święte Stanisław Dacy

W środę wieczorem 17 listopada w bazylice św. Piotra w Watykanie odbyło się rozpoznanie (recognitio) Drzwi Świętych. To jedna z procedur przygotowujących do rozpoczęcia Roku Świętego. Na 8 dzień grudnia (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej) papież Franciszek ogłosił początek Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Recognitio rozpoczęła specjalna modlitwa, po której członkowie kapituły Bazyliki św. Piotra przeszli w procesji pod mur zabezpieczający Drzwi Święte. Z muru wybito cztery cegły i wyjęto metalową kasetę z dokumentami o zakończeniu poprzedniego Jubileuszu w roku 2000. W tym miejscu znajdowały się też klucze i klamki, którymi papież Franciszek ponownie otworzy Drzwi Święte.

Kasetę rozlutowano a jej zawartość i i wszystkie podobne pojemniki zamurowane w Drzwiach Świętych pozostałych rzymskich bazylik większych, zostaną przekazane Papieżowi.

A podczas środowej audiencji papież Franciszek nawiązał już do Roku Świętego. „Zbliżając się do Jubileuszu stoimy wobec drzwi, nie tylko tych świętych, ale również wobec wielkich drzwi Bożego Miłosierdzia, które przyjmują naszą skruchę i dają łaskę przebaczenia” – powiedział papież. „Każdy ma w sobie coś, co mu ciąży, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. Skorzystajmy więc z tej chwili, która się zbliża, i przejdźmy przez próg miłosierdzia Boga, który nigdy nie znuży się przebaczaniem i czekaniem na nas”

Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Watykanie przez papieża rozpocznie obchody Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W bazylice św. Jana na Lateranie i w bazylice św. Pawła za Murami Drzwi Święte zostaną otwarte 13 grudnia a w bazylice Matki Bożej Większej 1 stycznia.