200 lat temu urodził się św. Jan Bosko

Radio Watykańskie/ps

publikacja 17.08.2015 10:31

Z tej okazji na tzw. „Wzgórza Don Bosko” przybyło 10 tys. osób.

200 lat temu urodził się św. Jan Bosko 200. urodziny św. Jana Bosko dostrzeżono nawet na wystawie światowej EXPO 2015 Roman Koszowski /Foto Gość

„Wzgórza Don Bosko” to sanktuarium położone 35 km od Turynu. Wybudowano je w miejscu gdzie urodził się i dorastał św. Jan Bosko. Połowa uczestników święta to młodzi z całego świata, którzy już od kilku dni uczestniczyli w Światowym Spotkaniu Ruchu Młodzieży Salezjańskiej. Podczas spotkania uczestnicy mieli między innymi okazję wysłuchać świadectwa salezjanów pracujących w Syrii.

Uroczystą Mszę odprawiało 400 kapłanów. W kazaniu przełożony generalny salezjanów Don Ángel Fernández Artime przypomniał, że św. Jan Bosko zawsze służył najsłabszym i opuszczonym: „Był on bożym człowiekiem, człowiekiem z sercem Dobrego Pasterza, który bardzo poważnie traktował słowa Jezusa: ‘Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich’. Wiemy dobrze, że dla Jezusa, i tak samo dla Don Bosko, ci „wszyscy”, to przede wszystkim ci najmniejsi i pokrzywdzeni. Nasz założyciel w sposób szczególny służył „najbiedniejszym, porzuconym i znajdującym się w niebezpieczeństwie”, jak nam napisał Ojciec Święty w swoim liście z okazji 200-lecia urodzin św. Jana Bosko. Te słowa Papieża niech będą dla nas programem na dziś i na jutro” – powiedział Don Ángel Fernández.