Dzień stróżów stworzenia

Piotr Sacha

publikacja 11.08.2015 12:37

1 września to… pierwszy dzień szkoły… rocznica wybuchu II wojny światowej… A od tego roku Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia.

Dzień stróżów stworzenia   Papież Franciszek zachęca do troski o nasze środowisko Roman Koszowski /Foto Gość Ten specjalny dzień ustanowił papież Franciszek, który zachęca każdego do troski o nasze środowisko. Mówi między innymi o stróżach stworzenia. Czyli o każdym człowieku. Bo każdy jest powołany do tego, aby dbać, jak mówi papież, o wspaniałe dzieło, które powierzył naszej trosce Pan Bóg. I dziękować za nie.

Franciszek niedawno napisał też encyklikę „Laudato si” („Pochwalony bądź”) o tematyce ekologicznej. Przypomina w niej, że „życie powołaniem, by być obrońcami dzieła Bożego, jest istotną częścią życia uczciwego”.

Encyklika rozpoczyna się pięknym nawiązaniem do słów świętego Franciszka. Oto ten pierwszy akapit:

Dzień stróżów stworzenia   Rzeka Odra w Starej Wsi Roman Koszowski /Foto Gość „Laudato si’, mi’ Signore - Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami»”.

A jeśli już mowa o przyrodzie… Ciekawe, o czym ostatnio ćwierkał papież. Chodzi oczywiście o tweety, czyli krótkie wypowiedzi Franciszka na Tweeterze. Ostatni, sprzed dosłownie godziny:

„Spotkanie z Jezusem może kompletnie zmienić nasze życie” – pisze Franciszek. I przypomina, że w wakacje też można coś „kompletnie zmienić” w swoim życiu na lepsze. Nie trzeba czekać do 1 września.