To już jest koniec…

Uczniowie ZSZS nr 6 z Katowic

publikacja 23.06.2015 13:33

„To już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy wolni, możemy iść…”. Tak brzmią słowa piosenki Kuby Sienkiewicza, które idealnie pasują do zakończenia roku szkolnego.

To już jest koniec…

To już naprawdę koniec szkoły, jeszcze tylko ostatnie egzaminy, przygotowania i próby na akademie, rozdanie świadectw, uścisk dłoni wychowawcy, ostatni dzwonek i…..wyruszamy w wakacyjne podróże i wędrówki, a przede wszystkim na zasłużony odpoczynek. 

Tak szybko upłynął nam drugi semestr, który obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.  Rozpoczął się on karnawałem pod hasłem „Słynni Polacy ze świata polityki, sportu, sztuki i kultury”. Każdy z nas mógł poczuć się przez chwilę: Marią Skłodowską Curie, Adamem Małyszem, Janem Matejką lub profesorem Religą. Jak co roku, obchodziliśmy Dni Otwarte Szkoły, tym razem odbyły się one pod hasłem „Polska w Unii Europejskiej”. Każda z klas przedstawiła wybrane przez siebie państwo. Prezentacja polegała na przedstawieniu krótkiej historii danego kraju, strojów ludowych oraz kuchni. Mogliśmy podziwiać stroje bawarskie, greckie, a nasi goście, mogli zakosztować specjałów kuchni francuskiej, węgierskiej, greckiej i nie tylko. Ważną uroczystością w naszej szkole jest również Dzień Patrona, w ramach którego, w tym roku odbył się konkurs, który składał się z trzech etapów.  Pierwszy, to konkurs wiedzy ze znajomości fragmentów książki „Kajtuś Czarodziej”, drugi etap, to  recytacja wierszy poświęconych Januszowi  Korczakowi oraz trzeci, to konkurs  na najciekawszą kukiełkę przedstawiającą bohatera powieści „Kajtuś Czarodziej”.

Jako szkoła promujemy również wartości religijne. Aby w pełni przygotować się do świąt wielkanocnych, uczniowie przygotowali przedstawienie Pasja – siedem grzechów głównych”. Po występie odbyły się konkursy: „Święci patronowie Europy” i „Sanktuaria Europy”. W ramach rekolekcji odwiedziliśmy Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach. Mieliśmy  również okazję zobaczyć dom zakonny i dowiedzieć się, na czym polega misja sióstr. 

Niesamowitym wydarzeniem w naszej szkole była wycieczka dla naszych uczniów do Berlina. Mogliśmy zwiedzić stolicę Niemiec, poznać jej historię, zobaczyć ciekawe miejsca i zabytki,   a na koniec odpocząć na Tropical Island. Dla naszych uczniów wyjazd za granicę był wielkim przeżyciem, ponieważ niektórzy byli pierwszy raz poza granicami swojego kraju.  26. maja odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki. Uczniowie wraz z nauczycielami włożyli wiele wysiłku, aby zaprezentować się przed rodzicami. Były gorące życzenia dla naszych ukochanych mam, upominki i wspaniałe występy. Ostatnim ważnym wydarzeniem, które odbywa się w naszej szkole, przed rozpoczęciem wakacji, to wernisaż w Bibliotece Śląskiej. Możemy tam oglądać prace naszych uczniów, m.in. wytwory z gliny, rysunki pełne różnorodnych barw powstające na zajęciach  z przysposobienia do pracy. Z pod rąk uczniów i ich wspaniałej wyobraźni powstają niezwykłe,  a wręcz bajkowe postacie z gliny, m.in. kolorowe Anioły, tajemnicze koty, zegary, wspaniałe kwiaty…Rysunki swą bogatą paletą barw przyciągają nie jeden wzrok. Tradycją wernisażu jest również poczęstunek, wykonany przez naszych podopiecznych. W tym roku, przy jego okazji, można również było oglądać wystawę fotograficzną „Szkoła w obiektywie".

No i tak drogi Mały Gościu Niedzielny dobiegliśmy do końca.  Można by jeszcze pisać i pisać, ponieważ jest to  tylko namiastka tego, co się u nas dzieje, a dzieje się naprawdę dużo... Kochani uczniowie, nauczyciele i Ty droga redakcjo Małego Gościa Niedzielnego, życzę Wam udanych, wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Spotkamy się w wrześniu wypoczęci, uśmiechnięci, gotowi do pracy i dalszej nauki.