Wyszydzanie

publikacja 02.06.2015 11:00

Ostatnio moje koleżanki z klasy zaczęły się wyśmiewać z dziewczyn, które nie mają facebooka, które nie mają chłopaków. Powodem do śmiechu stało się też wzorowe zachowanie, dobre oceny, brak ucieczek i wyzywającego stroju. 14-latka

Gimnazjalistki 14-latki to dziewczyny w najtrudniejszym wieku. Jest kilka rozwiązań dla tej sytuacji:
1. Bardzo ważne, by wyśmiewane dziewczyny trzymały się razem! Spędzajcie razem przerwy, śmiejcie się dużo, może nawet nieco sztucznie, ale szukajcie powodów, przynoście dowcipy, czytajcie i śmiejcie się. Nie róbcie smutnych min, nie przyjmujcie postawy klasowej ofiary.
2. One się śmieją, Wy też się śmiejcie, ale nie z nich, tylko się śmiejcie radośnie.
3. Bardzo by się przydało, byście na jakimś polu zaczęły być aktywne. To może być szkoła, to może być parafia albo jedno i drugie. Jeśli się w coś mocno zaangażujecie, to nie będziecie miały czasu na słuchanie ich uwag, będziecie miały temat do rozmów, entuzjazm Was rozniesie. Porozmawiajcie z katechetką, z opiekunami samorządu, może coś dla dawnej podstawówki, może coś dla parafii, zapytajcie proboszcza, niech Wam coś podsunie. Jeśli już w tym roku nie zdążycie, to myślcie o kolejnym roku szkolnym.
3. Bardzo o siebie dbajcie, ale to przecież nie znaczy, że trzeba sięwyzywająco ubierać i wyglądać wulgarnie. Jeśli tylko zauważycie, że się śmieją z czegoś u Was, to śmiejcie się głośniej, czasami głośno powiedzcie coś o braku umiaru i gustu w ubieraniu się do szkoły. Ale to tylko na wszelki wypadek, gdy już Wam mocno zajdą za skórę, bo nie o to chodzi, by odpowiadać złem na zło.
4. Jestem pewna, że gdy zauważą Wasze radosne miny, usłyszą Wasz śmiech, zobaczą, że chodzicie zadowolone, wyprostowane, to po pewnym czasie nie będą się śmiały.
5. Jeśli coś będą mówiły o chłopakach, to powiedzcie, że gdy widzicie ich chłopaków, to Wam się odechciewa wszelkiego chodzenia itd.
6. Polecam całkowite lekceważenie ich uwag, złośliwości, można najwyżej machnąć ręką, westchnąć ze znudzoną miną.
7. Współczujcie tym koleżankom. Przecież to Wy górujecie, a one muszą być pełne szyderstwa , by poczuć swoją wartość. Wy tego nie musicie. One z takiego zachowania raczej wyrosną. Nie obgadujcie ich, nie odpowiadajcie złem na zło.
A Ty konkretnie pomóż wyśmiewanym dziewczynom organizować grupkę, spotykajcie się po lekcjach, wybierajcie się na rowery, grajcie w piłkę, spacerujcie i cieszcie sie życiem. Nie dajcie się stłamsić, nie pozwólcie się wbić w rolę ofiar. Jesteście świetnymi nastolatkami, więc nie ma powodu do usuwania się, ustępowania. Bądźcie dumne z ocen, z braku uwag, z gustownych strojów, stosownych do wieku i miejsca.

 

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl