Zwycięzcy konkursu o gruszę bł. Karoliny

publikacja 17.12.2014 11:13

Ponad sto lat temu bł. Karolina Kózkówna nauczała dzieci pod gruszą. Z tego dwustuletniego drzewa zaszczepiono i wyhodowano sadzonki.

Zwycięzcy konkursu o gruszę bł. Karoliny Roman Koszowski /Foto Gość

Dostaliśmy listy z parafii, szkoły czy bezpośrednio od czytelników. Pisaliście o tym, jak staracie się naśladować bł. Karolinę.

Oto lista nagrodzonych sadzonką gruszy Karoliny:

Zespół Szkół nr 8 im. Ziemi Śląskiej w Jastrzębiu-Zdroju

Szkoła podstawowa im św. Franciszka w Warszawie

„Karolinki” z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie

Ministranci z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach

Mikołaj Wanke z Sanoka

Zuzanna Omieczyńska z Sztumu

Krystyna Zbruk z Klekotnej

Tomasz Matuszek

Basia

Marysia

Sadzonki wyślemy pocztą do końca marca 2015 roku.

Fragmenty listów - przykłady, jak można naśladować bł. Karolinę.

  •  

Zwycięzcy konkursu o gruszę bł. Karoliny   „Z okazji 100 rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny  w naszej szkole Z.S. Nr8 im. Ziemi Śląskiej w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się „Karolinki”. Akcja skierowana była do  wszystkich  uczniów naszej szkoły, tak z podstawówki jak i z gimnazjum. Jej celem było zapoznanie z życiem i śmiercią błogosławionej Karoliny oraz naśladowanie jej w czynieniu dobra. Uczniowie przez tydzień wykonywali wyznaczone na każdy dzień zadania, których wykonanie należało odpowiednio potwierdzić. Zadania dotyczyły przede wszystkim  naśladowania bł. Karoliny w dobroci i pobożności. Pani katechetka, pomysłodawczyni „Karolinek”, odbierała wszystkie informacje o spełnieniu dobrych uczynków i razem z dziećmi  zawieszała na wykonanym symbolicznym drzewie gruszy, pod którym bł. Karolina spotykała się z dziećmi”.
Zespół Szkół nr 8

  •  

Zwycięzcy konkursu o gruszę bł. Karoliny   „Karolinki pomagają z wszystkich sił. Mamy pod opieką misjonarza przydzielonego z Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. Wojciecha Ciesielskiego, który działa w Zambii. Pieniądze, które wysyłamy, aby przeznaczył je na potrzebujących, z obrębu jego działań, pochodzą między innymi z loterii fantowych, które systematycznie organizujemy podczas niedzielnych Mszy Świętych. Fanty otrzymujemy od parafian oraz uczniów ze szkół w naszym mieście. Największą satysfakcje dają nam koncerciki w Domu Pomocy np. Listopadowy, Harcerski bądź Bożonarodzeniowy. Gdy widzimy uśmiechy na twarzach podopiecznych ośrodka, jesteśmy dumne, że to wszystko dzięki nam”.
„Karolinki” z parafii w Tczewie

 

 

 

 

 

  •  

Zwycięzcy konkursu o gruszę bł. Karoliny   „Co roku w święto Wszystkich Świętych organizujemy tak zwany BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Chętni przychodzą przebrani za wybranego świętego, przedstawiamy się i opowiadamy o swoim świętym, a później cieszymy i bawimy się razem z świętymi w niebie. W 2012 roku przebrałam się za św. Katherinę (indiankę), 2013 św. Perpetuę (moja przyjaciółka była św. Felicytą), w tym roku za św. Józefinę Bakhitę, a w 2015 mam zamiar przebrać się właśnie za Karolinę Kózkównę. Mam już nawet gotowy strój :-) Ks. Stanisław Hołodok napisał piękny hymn. Codziennie go powtarzam. A więc: „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem swego męstwa; Bądź wzorem pracy i modlitwy, czystości życia i męczeństwa”.
Zuzanna Omieczyńska

 

  •  

„Jesteśmy kółkiem polonistycznym ze szkoły podstawowej im. św. Franciszka. Większość z nas nie znała bł. Karoliny i ze zdziwieniem odkryliśmy, że mamy z nią wiele wspólnego. Ponieważ uczęszczamy do szkoły katolickiej, w naszym życiu dużo jest modlitwy tak jak w życiu błogosławionej Karoliny. Codziennie rano o 8:15 spotykamy się z Jezusem w kaplicy, śpiewamy pieśni i odmawiamy dziesiątkę różańca świętego. Na przerwie śniadaniowej mamy możliwość słuchania Słowa Bożego, przewidzianego na dany dzień. O godzinie 15:00 odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego. W okresie Adwentu uczestniczymy w roratach, a w Wielkim Poście – w drodze krzyżowej”.
SP im. św. Franciszka