Medale ze starych telefonów

PAP

dodane 05.11.2014 10:37

Do produkcji medali, które zostaną przygotowane na igrzyska w Rio de Janeiro w 2016 roku, po raz pierwszy zostaną użyte nie tylko szlachetne metale, ale i te odzyskane w procesie recyklingu, pochodzące z zepsutych komputerów, lodówek, czy telefonów.

Medale ze starych telefonów Olimpiada w Brazylii odbędzie się od 5 do 21 sierpnia 2016 Rodrigo Soldon / CC 2.0

Brazylijska mennica wybije blisko 5000 medali dla najlepszych uczestników igrzysk i paraolimpiady. Średnica każdego wyniesie 8,5, a grubość - maksymalnie centymetr. Złote i srebrne ważyć będą 412 gramów, a brązowe - 357. Ich wygląd na razie okryty jest ścisłą tajemnicą. Wiadomo jednak, że wybicie jednego medalu trwać będzie 10 godzin.

"Medale są jednym z najważniejszych symboli igrzysk. Cieszymy się, że przy realizacji tego unikalnego projektu w historii brazylijskiego sportu będziemy współpracować z narodową mennicą" - powiedział szef komitetu organizacyjnego Rio de Janeiro 2016 Carlos Nuzman.

Nie wiadomo, czy pomysł wykorzystania metali z recyklingu związany jest z ekologią, czy raczej chęcią obniżenia kosztów olimpiady, której organizacja - według najnowszych szacunków - ma pochłonąć ponad 12,3 mld euro.

Największa impreza sportowa globu rozegrana zostanie w dniach 5-21 sierpnia 2016. 

 

Tagi: