W poszukiwaniu talentów

publikacja 01.11.2014 18:00

Jestem w trzeciej klasie gimnazjum. Rodzina ciągle się pyta, do jakiej szkoły pójdę po gimnazjum. A ja nie wiem. Nie wiem, jakie mam zainteresowania, talenty. Jak je odkryć? Jak je rozwijać? Jak wybrać odpowiednią szkołę? Gimnazjalistka

Na ten temat powinnaś rozmawiać jak najwięcej z osobami, które Cię znają, głównie z mądrymi koleżankami, z nauczycielami, no i przede wszystkim z rodziną. Możesz się też zgłosić do poradni psychologiczno- pedagogicznej na testy, które podpowiedzą, gdzie by było Ci najlepiej. Ponieważ w tej chwili niczego nie wiesz, to ja radzę liceum ogólnokształcące. Nie wiem, co o tym myślą rodzice i Ty, ale często piszą do mnie dziewczyny, które za namową rodziny poszły do technikum i teraz wiedzą, że to nie jest ich miejsce. A rodzina myśli praktycznie, aby była
praca, natomiast nie bierze pod uwagę predyspozycji nastolatka.
Moje rady:
Jeśli nie wiesz, jakie masz zainteresowania czy talenty, to działaj odwrotnie, czyli myśl, czego byś z całą pewnością nie wybrała i czego nie lubisz.
1. Czy jesteś systematyczna, uporządkowana, lubisz mieć porządek w zeszytach, papierach? Bo wtedy może praca biurowa, księgowość, finanse. Czyli liceum, a potem ekonomia. Pamiętam taką bardzo sympatyczną uczennicę, jej zeszyty to był wzór, wszędzie porządek. Nie miała specjalnych zainteresowań, ale był perfekcjonistką. Uczyła się dobrze z wszystkich przedmiotów.  Teraz ma ważne stanowisko biurowe, już w podstawówce było widać, że się do takiej pracy nadaje.
2 Zastanów się, czy widzisz siebie w pracy z ludźmi, wśród ludzi, w zamieszaniu, czy raczej w ciszy i spokoju. Od tego wiele zależy.
3. Czy interesujesz się biologią, medycyną, bo jeśli tak, jeśli jesteś dobra z chemii, biologii, to może być nie tylko medycyna, farmacja, rehabilitacja, pielęgniarstwo, ale też różne policealne, jest wiele możliwości.
4. Są osoby, które mimo niskich zarobków widzą siebie w szkole lub w przedszkolu.
5. Zastanów się, jakie przedmioty lubisz i pomyśl, czy je faktycznie lubisz, czy to nauczyciel dobrze prowadzi lekcje. Pomyśl, nauka których przedmiotów najłatwiej wchodzi Ci do głowy.
6. Bywają osoby, które już jako nastolatki lubią rządzić, organizować, występować, zabierać głos, które walczą o sprawiedliwość. Pamiętam taką uczennicę, teraz kończy ratownictwo medyczne.
7. Wielu absolwentów opowiada mi, że musieli zmienić szkołę lub studia, bo się tam źle czuli. Np ktoś wybiera technikum lub profil matematyczny, a potem studiuje prawo lub polonistykę. Spotkałam ucznia, który poszedł na politechnikę, ale tak się męczył, że zmienił to na prawo i teraz jest zadowolony.
Wnioski:
Przez wiele, wiele lat będziesz pracowała, dlatego to musi być coś, co nie będzie męką. Jeśli kompletnie nie wiesz, to koniecznie wybieraj liceum, profil najbardziej ogólny, byś się nie męczyła. Zainteresowania się w końcu pojawią. Każdy zawód wykonywany z pasją jest dobry. W liceum, gdy będziesz już starsza, szukaj, myśl, poznawaj, pomagaj.Każdy ma talent, ale najważniejsze, to być dobrym człowiekiem. Poeta napisał w wierszu taką modlitwie „dlatego uczyń mnie dobrym człowiekiem, bo tylko wtedy Jestem, gdy Jestem dobry.”

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl