Latanie w F-16 lepsze niż skoki

PAP

dodane 09.09.2014 09:36

Dwukrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch poleciał wojskowym samolotem wielozadaniowym F-16. Po wylądowaniu na lotnisku w poznańskich Krzesinach bohater z Soczi przyznał, że takie loty są lepsze niż skoki narciarskie.

Latanie w F-16 lepsze niż skoki Kamil Stoch w wielozadaniowym samolocie bojowym F-16D "Jastrząb" PAP/Jakub Kaczmarczyk

Stoch odbył lot dwumiejscowym F-16D "Jastrząb" należącym do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin. Trening odbył się na niebie w południowo-zachodniej części Polski. Podczas godzinnego lotu samolot ze skoczkiem zasymulował walkę jeden na jeden z drugim F-16. Dwukrotny mistrz olimpijski przez dziesięć minut sam sterował wielozadaniowym samolotem. "Jastrząb", w którym leciał najlepszy polski skoczek, podczas lotu osiągał prędkości ok. 1,2 tys. km/h oraz przeciążenia o wartości ponad 6G.

"Wrażenia niesamowite, tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Dla mnie to całkiem nowe doświadczenie, zapamiętam je do końca życia. To jest dużo lepsze od skoków. Gdybym mógł, szybko bym sie tutaj przeniósł. Badania już przeszedłem, jeszcze kilkanaście lat treningów, różnych szkoleń i może mógłbym zasiąść za sterem" - mówił żartobliwie uśmiechnięty bohater z Soczi.

 


 

Tagi: