Kartka dla Powstańca

Fundacja Rosa

publikacja 14.08.2014 16:03

Mali pacjenci własnoręcznie przygotowują i za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego wysyłają kartki do wszystkich żyjących powstańców.

Kartka dla Powstańca

Pierwsze 500 prac zostało przekazanych w poniedziałek 4 sierpnia przez przedstawicieli Fundacji Rosa, współorganizatora i pomysłodawcy akcji, na ręce przedstawicieli Powstańców - Włodzimierza Dusiewicza, ps. Dusza oraz Tadeusza Jarosza, ps. Topacz. Kolejne kartki zostaną przekazane pod koniec sierpnia i września.

Do akcji „Kartka dla Powstańca” włączyły się Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Katowicach oraz Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu Zdroju. 

Dzieci przygotowują patriotyczne kartki podczas warsztatów plastycznych, organizowanych przez Fundację Rosa. Dzieci, pod opieką pedagogów, przygotowują kartki i laurki, w których dziękują Powstańcom za ich postawę i odwagę. - Jesteśmy bardzo dumni, że żyjemy w kraju tak odważnych ludzi. Państwa postawa jest dla nas wspaniałym przykładem patriotyzmu i uczy nas, że siła i wola walki pozwalają na przetrwanie największych trudności - piszą dzieci w liście dołączonym do kartek.

Kartka dla Powstańca   Wszystkie prace realizują według własnych pomysłów, np. metodą stemplowania (przy wykorzystaniu gotowych pieczątek, ale i robieniu „stempli” z różnych ogólnodostępnych przedmiotów) czy elementów scrapbookingu (własnoręczne tworzenie kartek, np. z wykorzystaniem ozdobnych nitów, dziurkaczy, naklejek). W kartkach wykorzystują elementy patriotyczne - zdjęcia powstańców, symbolikę powstańczą, barwy narodowe.

Podczas prac nad kartkami, dzieci poznają także historię Powstania Warszawskiego oraz dowiadują się o losach jego uczestników. Każda z kartek przygotowywana jest dla konkretnego Powstańca - dzieci otrzymują ich zdjęcia, mogą napisać specjalne życzenia, a także pozostawić adres zwrotny. - Na pewno odpiszę - zapewniał podczas oficjalnego rozpoczęcia akcji Tadeusz Jarosz, który otrzymał kartkę przygotowaną przez 11-letniego Bartka, pacjenta onkologicznego z Zabrza. ¬ - Życzę tym wszystkim dzieciom dużo odwagi,  woli walki i zdrowia. Jeśli robiąc dla nas te kartki, miały chwile radości, to ja cieszę się tym bardziej - dodał.

Łącznie, w sierpniu i wrześniu, dzieci chcą przygotować ponad 3500 kartek i w ten sposób podziękować powstańcom za ich patriotyczną i bohaterską postawę. Na Śląsku, do akcji „Kartka dla Powstańca” włączyły się Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Katowicach oraz Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu Zdroju.

Kartka dla Powstańca   - Podczas warsztatów wiele dzieci, zwłaszcza spoza Warszawy, po raz pierwszy dowiedziało się o Powstaniu Warszawskim, a dzięki zajęciom uczymy je takich pojęć jak „patriotyzm”, „wolność” czy „heroizm”. Ale co ważne, warsztaty plastyczne to także dodatkowa forma terapii - mówi Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. - Przygotowywanie kartek dla powstańców, poznawanie ich historii niesie dodatkowy aspekt terapeutyczny, bo dowiadując się o odwadze powstańców, dzieci mają więcej woli walki z przeciwnościami losu, w tym z chorobą.  Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zwraca uwagę, że projekt „Kartka dla Powstańców” łączy pokolenia.

Akcja „Kartka dla Powstańców”, organizowana przez wrocławską Fundację Rosa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, to specjalna edycja projektu „Kartka ze szpitala”, realizowanego przez Fundację od 2012 r. W przygotowywaniu kartek dla Powstańców bierze udział 27 szpitali z całej Polski.