Dzień piąty

publikacja 07.07.2014 08:51

Minął kolejny dzień tegorocznego Cammino di Pier Giorgio. W liturgiczne wspomnienie błogosławionego Włocha, 4 lipca, spotkały się w Turynie rodziny, dla których pielgrzymi szlak dobiegł już końca, i grupa młodych, dla których podróż dopiero się rozpoczyna. Działo się to w miejscu, gdzie Frassati żył, uczył się, pomagał ubogim.

Dzień piąty

Dzień rozpoczęliśmy modlitwą w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, gdzie znajdują się doczesne szczątki św. Jana Bosko - blisko szpitala i dawnej dzielnicy slumsów Cottolengo. Wyjątkowym przeżyciem była również wizyta w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. To tam, przed pięknym Maryjnym wizerunkiem, Pier Giorgio codziennie szukał wsparcia.

Udało się nam zobaczyć dawną willę Frassatich, miejsce narodzin, zamieszkania i śmierci przyszłego błogosławionego; także - znajdujący się w pobliżu kościół św. Krzyża (La Crocetta), gdzie Frassati został ochrzczony i gdzie odbył się jego pogrzeb. Byliśmy też pod pierwszą siedzibą „La Stampy”, gdzie Pier Giorgio często bywał, odwiedzając w pracy redakcyjnej swojego ojca.

Oczekiwaną przez wszystkich chwilą było nawiedzenie katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się grób bł. Pier Giorgia. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył w katedrze biskup Edoardo Cerato, ordynariusz Ivrei. Uczestniczyliśmy we Mszy razem z Wandą i Gratią, siostrzenicami Pier Giorgia, córkami śp. Luciany Gawrońskiej. My wszyscy - w koszulkach z napisem „Verso l’alto” (Ku górze!).

Gdy wieczorem - choć pokrótce - spisuję swoje wspomnienia, moje serce wypełnia radość ze spotkania z błogosławionym Patronem, niezależna od deszczu towarzyszącego nam przez cały dzień.